Претражи овај блог

субота, 31. децембар 2011.

NABUJAK OD PILETINE I BROKOLIJA

Kao prvo sećna Nova godina i nadam se da će nam biti bolja od ove. Nemam običaj da donosim novogodišnje odluke, ni velike ni male, ne volim da lažem nikog, a ponjmanje sebe.


Ako me pitate šta je nabujak, moram odmah reći da pojima nemam, ali recept je odličan, svima se dopao osim mom sinu koji nije htio ni da proba, a to nije ništa novo.

RECEPT:
5 do 6 srednjih krompira 
150g feta sira
1 čaša kisele pavlake
2 jaja
kesica zaleđenog brokolija 
1 pileće bijelo meso 
so
biber
ruzmarin

Krompir oguliti, isjeći na kocke i staviti da se kuva. Za to vrijeme u drugoj posudi par minuta bariti brokoli, ocjediti i ostaviti da se ohladi.
Piletinu, koja je odvojena od kože i kostiju (ili kupite file), isjeckati na kockice, posoliti, zaliti mlijekom da ogrezne i ostaviti u frižider na dva sata. To sve, naravno, uraditi prije kuvanja krompira. 
Meso ocijediti od mlijeka i ispržiti na nalo ulja dok ne porumeni. Dodati malo ruzmarina, ocjeđen i prohlađen brokoli, sjediniti i sipati u nauljen pleh.
Kuvani krompir ocijediti, propasirati, dodati izdrobljen sir, pavlaku, jaja, so i začine po želji, promješati sipati preko brokolija i piletine. 
Peći na 180 stepeni oko pola sata, dok ne porumeni.
jedna sijalica u reni ne radi
Ja inače ne volim brokoli, ali u ovoj kombinaciji je odličan. Jedina zamjerka mi je na feta sir, onaj koji sam stavila bio je prekisao, slijedeći put ću staviti fetu blažeg ukusa ili mladi sir.

четвртак, 29. децембар 2011.

POČETAK....MUFFINS


Odmah na početku moram da kažem da nisam imala pojima koliko je teško slikati hranu. Da se razumijemo, ja nemam ambicija da moje slike budu umjetničke, ili da ih neko krade za časopis (nekako u tome vidim i neku, uvrnutu, vrstu komlimenta), ali želim da na nešto liče i da hrana bude primamljiva. Možda bi i bilo lakše da  me moja urođena škrtost nije natjerala da kupim najeftiniji aparat u toj klasi. Imala sam karticu, baterije, punjač, torbicu pa sam kalkulisala i kao svaki put kad sam htjela da uštedim izašlo me je skuplje, kartica ne odgovara, baterije odslužile svoje, itd. Mogla sam da vratim aparat i uz malu doplatu kupim cijeli paket, ali se mora čekati par dana, a strpljenje nije osobina po kojoj sam poznata.

I tako slikam i učim, dnevna svjetlost poželjna, vještačka rasvjeta za mene čista nauka, a dekoracija, pa važno je da prozor, stolica ili frižider ne ulete u kadar.

Da se vratim mafinima, do sad ih nisam pravila jer nisam imala kalup, a nisam ga do sada kupila jer nije bilo papirnih korpica u prodaji. I tako predprošli vikend nađem korpice i odmah sutradan kupim kalup u mom lokalnom marketu koji me je izazivao već mjesecima. Tražila sam recept sa sastojcima kojih imam kod kuće jer je bila nedelja poslijepodne a prodavnice ne rade. 
Nabasah na ovaj recept a kako sam imala, mog, domaćeg džema od jagoda odlučih da njega napravim. Ovom prilikom se duboko izvinjavam autorici recepta, ali mojim ukućanima se nije dopao, mužu i meni je bio OK posebno poslije dana stajanja u frižideru. Moju sestru i sina dijeli 30 godina ali imaju isti riječnik kad im se nešto ne dopada, obično je to bljak i ništa ne valja. 
I opet se izvinavam autorci recepta, njih dvoje su veliki probirači, sve što nema čokolade za njih nije jestivo.  

Išla sam na popravni i ovaj put su me pitali kada ću ponovo da pravim ove kolačiće. Ukradoh ovaj recept i svi zadovoljni.

RECEPT:
50g šećera
1 vanilin šećer
100g margarina/maslaca
1 jaje
2deci mlijeka
2 kašike kakaa
150g brašna
1 prašak za pecivo
100g čokolade za kuvanje
100g sjeckane čokolade, preporučujem mlijčnu

Margarin/maslac i čokoladu istopiti na pari i zatim dodati mlijeko, jaje i šećer. Nije potrebno koristiti mikser, dovoljna je žica za mućenje.
Brašno, prašak za pecivo i kakao prosijati i dodati vanilin šećer i sve dobro izmješati, dodati smjesi od margarina i čokolade i spojiti.
Na kraju u smjesu dodati komadiće čokolade, promješati i sipati u kalupe. 
Peći u prethodno zagrijanoj rerni na 180 stepeni između 20 i 25 minuta, zavisi od rerne, provjeriti čačkalicom.

Mislim da sam trebala čekati da se masa malo stegne pa dodati komadiće čokolade, ovako su pali na dno.

I još nešto, uvijek sam zamišljala da su mafini kolači koji se odmah jedu,ali i ovi su bolji sutradan, kad malo odstoje.

Tek neki dan nađoh kod Vere na astalu masu recepata za mafine.

понедељак, 26. децембар 2011.

TORTA OD NARANDŽE I ORAHA

Pošto sam bila u velikom strahu da moja Bronhi torta neće biti baš najbolja, odlučila sam da ova, alternativna,  bude glavna rođendanska torta mom sinu. Uvijek pravim dvije torte, sve mislim jedna je malo, a i morala sam da potrošim onih preostalih 18 žumanaca. 
Torta je poslije dva dana bila dobra, ali poslije pet je bila odlična, narandža se mnogo više osjećala.

RECEPT

KORE:
5 jaja 
100g šećera
100g mljevenih oraha 
170g  brašna
30g kakaa
1 prašak za pecivo
naribana korica i sok od jedne pomorandže
Narandžu je potrebno prethodno oprati četkom u vreloj vodi (nema šansi da nađem neprskanu), narendati na sitno rende i iscijediti sok. Izmjeriti količinu soka, ako nema deset kašika onda dodati vode da se dobije ukupna količina od 10 kašika i ostaviti u frižider.
Umutiti penasto bjelanca, postepeno dodati šećer i mutiti dok se ne dobije baš čvrst šlag. U to dodati jedno po jedno žumance uz neprestano mućenje. Dodati hladan sok od narandže i koricu, promješati , a zatim dodati pomješane suve sastojke (orasi, brašno, kakao i prašak za pecivo) i promješati varjačom.
Veliki pleh od rerne obložiti papirom za pečenje, istresti koru i peći na 180 stepeni nekih 10 minuta, provjeriti čačkalicom.
Ispeći tave tri kore.

KREM:
18 žumanaca (9 do 10 cijelih jaja)
18 kašika šećera
100g čokolade za kuvanje
1 kašičica instant kafe
250g putera/margarina

Žumanca staviti u metalnu, starinsku vanglu i sa šećerom mutiti dok ne pobjele.Sad tu vanglu staviti u šerpu u kojoj vri voda, ali tako da dno vangle ne dodiruje vodu (valjda svi znaju proces kuvanja na pari) i kuvati uz povremeno mješanje. Fil je gotov kad se povuče varjača po dnu vangle, vidi se dno, napravi se putić.Baš sam objasnila. Na kraju dodati kafu i čokoladu i mješati dok se čokolada ne otopi, ohladiti.
Pjenasto umutiti puter i sjediniti sa filom. Odvojiti jednu trećinu fila a u ostatak dodato grilijaž od naranže i oraha. U odvojenu trećinu krema dodati 300ml umućene slatke pavlake.

Kore poprskati prokuvanom vodom i šećerom (šećerni sirup) i sokom od narandže, filovati filom sa grilijažom a okolo premazati kremom sa pavlakom.

GRILIJAŽ:
oguljena kola jedne narandže
10 kašika šećera
80g mljevenih oraha

Ne može baš sve da ide glatko, mora nešto da pravi probleme.
Narandžu oguliti i isjeckati na sitne kockice, Sećer istopiti na laganoj vatri, dodati narandžinu koru i orase. Izmješati i istrestina papir za pečenje da se stegne i ohladi.
Ohladiće se sigurno, ali da li će se stegnuti, to baš nije sigurno. Taman kad pomislite da se stvrdnulo i počnete da meljete na mašinu za orase, vidjeće te da više liči na malo tvrđi karamel. Onog momenta kad shvatite da ste uništili mašinu prebacite sjeckalicu za luk i dobiće te nešto ovako, zbijeno, nimalo rastresito.
 Na prvi pogled izgleda da ima malo fila, ali se sasvim fino osjeća. Mislim da sam trebala da pomješam oko 3dl slatke pavlake u fil, čisto zbog volumena, za one koji vole malo kremastije kolače.

уторак, 13. децембар 2011.

BRONHI TORTA by -VIOLET-LOVE-

Negdje na pola puta sam pomislila: "Mnogo lomatanja za osrednji rezultat". A sve mi je išlo kako treba, kore su se brzo i lako spremile, nisu se slomile, ali kad sam probala fil, nije mi ima ukus brohni svježine, više je bio brašnjav i lepljiv. Pouzdala sam se u moju drugu, alternativnu tortu, klasika ne može da omane.
Ali krajnji rezultat me je demantovao, bronhi bombone se itekako osjećaju, slatka taman koliko treba i veoma atraktivnog presjeka. Bijele korice malo jesu "pipave", ali ako se slijede detaljna upustva autorke recepta, ne može da se pogriješi (mnogo). Ja sam pravila 1,5 mjeru za pleh veličine 39x33cm (unutrašnje mjere).


RECEPT


BIJELE KORICE

6 komada XXL svježih bjelanaca (u mom slučaju, kakvih ima u marketu, ali bili su bar XL)
150g šećera
68g brašna
45g gustina
1,5 kašičica praška za pecivo
1,5 kašika sirćeta
1,5 kašike ruma
120ml ulja

Izlupati bjelanca sa malo soli i sirćetom i postepeno dodavati šećer dok se ne dobije baš čvrst snijeg. Brašno dva puta prosijati (ne znam zašto, ali tako piše pa nisam htjela da pametujem, nego sam uradila kako piše), pomiješati sa gustinom i praškom za pecivo (bilo bi dobro i njega prosijati) i izmješati sa žicom dok se ne spoji sa snijegom. Zatim laganim mlazom uliti ulje i rum i varjačom laganu umiješati i odmah masu sipati u pleh obložen papirom za pečenje. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 150 stepeni 12 minuta (mjerila vrijeme), ipak provjeriti čačkalicom, samo njoj vjerujem. Paziti da kore ostanu svijetle. Tako napraviti još jednu koru.

SMEĐA KORICA

6 komada XXL bjelanaca
150g šećera
68g brašna
30g gustina
45g extra tamnog gorkog kakaa (?)
1,5 kašičica praška za pecivo
1,5 kašika sirćeta
3 do 4 kašike ruma
120ml ulja

Koru napraviti kao i bijele, samo kakao pomješati sa brašnom i gustinom. Tijesto je malo gušće nego kod bijelih kora i kad se ispeče, kora je čvršća za razliku od bijelih koje su pjenaste.
Pitala sam se kako da nađem extra tamni gorki kakao, ali sam odlučila da ne razbijam glavi, pa sam uzela krašev i kad sam ga otvorila bio je smeđkast, ni blizu crnog, ali je dovoljno "pocrnio" u tijestu.

BRONHI KREMA

1,5 litar punomasnog mlijeka
150g bijele čokolade
350g Bronhi bonbona
3 kesice vanilijinog šećera (ja zaboravila da stavim)
150g brašna
150g gustina
225g omekšalog margarina (maslaca)
450ml slatke pavlake
6 listića želatina
i za trećinu kreme 110g čokolade za kuvanje

Pomješati brašno i gustin. Od mlijeka odvojiti, otprilike, 400 do 500ml i razmutiti brašno i gustin, paziti da ne ostane koja grudvica. U ostatak mlijeka dodati Bronhi bombone, izlomljenu bijelu čokoladu i vanilijin šećer.  Sve zajedno zagrijavati i miješati dok se ne istope bombone i u to zakuvati razmućeno brašno i gustin. Krema će biti poprilićno čvrsta, pa će vam trebati malo snage da je umutite u glatku smjesu bez grudvica. Kuvanu kremu prebacite u drugu posudu i pokrijte plastičnom folijom ali tako da se zalijepi za fil. Dobro ohladiti.
Margarin (maslac) pjenasto umutiti, a posebno umutiti slatku pavlaku. Sad i krem dobro umutiti mikserom, dodati margarin (maslac), sjediniti sa kremom pa dodati umućenu slatku pavlaku i sve dobro izmješati. Na kraju dodati otopljen želatin. Odvojiti trećinu kreme i dodati otopljenu čokoladu.
Dobro ste primjetili, u krem ne ide šećer, bombone i čokolada su dovoljno slatki.

PRELIV ZA BIJELE KORE


200g čokolade za kuvanje
115g margarina (maslaca)
4 do 5 kašika ulja

Sve zajedno istopiti na pari ili u mikrotalasnoj pećnici.

Skinuti papir za pečenje sa bijelih kora, pa jednu staviti na tacnu na kojoj ćete filovati a drugu na neku dasku ili na prevrnut pleh. Premazati ih obe sa čoko premazom i staviti da ohlade u frižideru ili u zamrzivaču.
U ovom momentu vam može pasti na pamet da sve pošaljete do đavola i da naručite tortu. Kada sam skidala papir sa korica, one su bile tako mekane, pahuljaste da sam pomislila kako nema šanse da onu drugu prebacim sa pleha na tacnu, ali hlađenje u frižideru se pokazalo kao spas.

Mazati polovinu bijele kreme na bijelu koru, staviti smeđu, lagano pritisnuti i na nju staviti crnu kremu. E sad nastupa komplikacija: sa najvećom skepsom i oprezom zavući
 ruke ispod druge bijele kore, lagano je podići i staviti na crnu kremu, sve vrijeme se čudeći kako ide lako i kako se kora učvrstila. Na sve to druga polovina bijele kreme i ponovo u frižider. Sutradan ili poslije dva sata preliti tortu čoko glazurom.


ZAVRŠNA ČOKOLADNA GLAZURA

230g čokolade za kuvnje
9 kašika ulja
2 kašike tečnog meda

Sve rastopiti na pari ili u mikrotalasnoj pećnici i preliti preko torte. Brzo ce se stegnuti jer je torta rashlađena.


Ovo je jedna odlična torta za one koji ne vole ili su alergični na orašaste plodove.
Autorka recepta je koristila maslac, ali ja sam se odlučila za margarin, jer ima manje izražen ukus. Tako sam jednom u Masaterine Milka kocke stavila maslac umjesto margarina i nije mi se svidio ukus krema, maslac je bio preizražen.

Nemjte da vas zavara dužina posta, nije ništa komplikovanija od bilo koje torte sa tri kore, ali je definitivno vrijedna truda.

A onih 18 preostalih žumanaca sam upotrijebila za alternatuvnu tortu. O tome drugi put.

недеља, 4. децембар 2011.

PODVARAK KOJI JE KRENUO NAOPAKO

Odmah da kažem podvarku ništa nije falilo samo proces pripreme je prošao katastrofalno. 
Kod nas se to nije jelo (srednja Bosna), nisam ni čula da je to iko spremao. Negdje sam čitala da ima recept za podvarak sa ćuretinom, i to kao neki specijalitet, nije me mnogo zanimalo, jer ja ustvari ne volim kiseli kupus. Prvi put sam jela, a da znam da je podvarak, kod svekrve, oni to tradicionalno spremaju za svinjokolju. Probala sam i dopalo mi se, nije da sam pala u nesvjest od oduševljenja, ali bilo je jestivo. Dok sam radila, u menzi smo ponekad dobijali podvarak bez mesa sa pljeskavicom, ja sam to zvala"sarma na drugi nači".

I šta je krenulo naopako? Kao što rekoh, ne znam kako se sprema pa sam konsultovala coolinarku i tu, u moru recepata, vidjela da će mi za pripremu trebati dosta vremena. Uradila sam neke pripreme, veče prije sam izvadila ćureći batak (kao omanja praseća butkica) iz zamrzivača i stavila ga u frižider da se odledi. Ujutru, oko 10 sati, sam ga izvadila na sobnu temperaturu jer u frižideru se skoro nikako nije odmrzao. Oko 1 sat sam naivno pomislila da se odmrzao i krenula, onako u komadu da ga pržim. Kada sam ga stavila na vrelu mast počela je nevolja broj jedan, počelo je da prska na sve strane. Ja, koja sve osim jaja i palačinaka pržim u šerpi, ovaj put sam uzela tiganj. Kada sam poslije 10tak minuta uspješno isprskala šporet, pločice, blender koji je stjao u blizini i zaradila par nimalo naivnih opekotina, palo mi je na pamet da sve prebacim u rernu. E sad, to ne bi bilo strašno da sam stavila u pekač i pokrila, ali ne, stavila sam u teflonsku tepsiju, zalila sa mašću iz tiganja i u rernu. To je tek prava katastrofa, u rerni je preskalo mnogo više nego na ringli, da sam morala rernu da ribam poslije toga.
Mislim, rerna je i bila za temeljno čišćenje, ali posli ovog to je bilo neophodno. U jednom momentu sam se osjećala ka onaj tip sa Discovery chanal-a koji vodi emisiju "Prljavi poslovi".


RECEPT
1kg kupusa ribanca
pola šolje (od Grand kafe) riže
2 srednje glavice luka
2x1 kašika masti (ili ulje)
ćureći batak

Nisam znala da se prije pečenja trebaju izvršiti neke pripreme, mislila sam da se sve to složi u tepsiju pa u rernu, ali nije sve tako jednostavno.
Na kašici masti propržiti sitno sjeckan luk dok ne postane staklast. Kupus probata, pa ako je prekisao isprati ga i ocjediti, a ako ne onda ga dodati u luk i dinstati, povremeno podlivajući vodom. U drugoj posudi skuvati rižu u tri puta više vode (pola šolje riže i 1,5 šolja vode) da bude al dente. Meso posebno propržiti na onoj drugoj kašici masti, ne mora da bude skroz prženo, dopeće se u rerni. Rižu i kupus spojiti, promješati i sipati u nauljenu posudu u kojoj će se peći, najbolja je zemljana, a kako je ja nemam stavljam u vatrostalnu tepsiju. Preko svega toga staviti onaj batak sa početka priče, malo ga utisnuti u kupus, naliti vode da ogrezne i peći na 180 stepeni skoro dva sata.

Načila sam školu, sada ga mogu mnogo opuštenije (ili organizovanije) praviti slijedeći put, naravno ako se opet "ogrebem" za kupus.
I napokon sam očistila rernu.

субота, 3. децембар 2011.

DOMAĆI KIKIRIKI PUTER

Nije mi ispao savršen, ispravka, ukus je odličan ali nisam mogla da dobijem onu glatku masu kakva bi trebala da bude, za to je kriv nedostatak alata. Nemam multipraktik, imam samo neki omanji blender koji se junački iskazao pasirajući voće za marmelade, povrće za krem supe i bebi kašice, posustao je kod ove poslastice.
Moj puter osim što nije bio gladak, nije bio ni maziv, pa smo ga jeli kašičicom, Takodje sam morala da stvim i više ulja nego što je u receptu navedeno, čisto da mi blender ne "crkne" jer je pošeo da pušta čudne zvukove.
Pratila sam ovaj recept, osim što sam  umjesto slanog prženog kikirikija stavila pečeni neslani kikiriki.
S obzirom da se mojim potomcima nije svidio (nisu htjeli ni da probaju) ne vjerujem da ću uskoro ponovo da pravim. Sačekaću da prođe koja godina, možda pristanu bar da probaju, ili kad nabavim multipraktik, čisto da vidim da li je do alata ili do mene.


RECEPT
200g mljevenog kikirikija
2 supene kašike meda
4 supene kašike ulja

Kikiriki samljeti na mašini za orase, staviti ga u blender ili multipraktik, dodati med i ulje i staviti mašinu u pogon dok se ne dobije glatka smjesa. To je to.
Prebaciti ga u staklenu teglu i držati u frižideru do upotrebe.


петак, 2. децембар 2011.

MOSKVA ŠNIT SA MALINAMA I LJEŠNJACIMA

Ova torta mi se dopala bez obzira što ima dvije stvari koje u tortama ne volim, a to su šlag (pavlaka) i puding. Recept sam našla na Minjinom blogu, a pošto sam čitala hvalospjeve o ovoj torti odlučila sam da je napravim za kćerkin rođendan. Kako je ona rođena početkom jula, a tad je sezona malina, odlučila sam da torta bude baš sa njima. Nekako mi maline brzo prođu a da se ih ne stignem najesti, njih za razliku od jagoda i trešanja nema u malim prodavnicama, mogu ih kupiti samo na pijaci. 
Recept tek sad objavljujem jer su mi slike bile zarobljene na muževljevom telefonu, tada sam bila između dva fotoaparata (kao što sam već šest godina između dva posla).
RECEPT

KORA:
6 bjelanca
6 kašika šećera
8 kašika mljevenih lješnjaka
1.5 kašike brašna

Pjenasto umutiti bjelanca i postepeno dodati šećer. Posebno pomješati brašno i mljevene lješnjake, dodati bjelancima i varjačom izmješati. Istresti na pleh od rerne koji je obložen papirom za pečenje i peći na 180 stepeni 10 do 15 minuta, zavisi od rerne, najbolje provjeriti čačkalicom.
Tako napraviti još dvije kore, znači ukupno tri.

FIL:
18 žumanaca
12 kašika šećera
1 puding od vanilije
500ml mlijeka
1 kašika gustina
250g maslaca

Žumanca i šećer dobro umutiti, zatim dodati gustin i puding koji su prethodno razmućeni u 150ml mlijeka i sve lijepo sjediniti. Ostatak mlijeka staviti da prokuva i dodati umućenu masu. Na tihoj vatri kuvati uz neprestano mješanje, dok masa ne bude gusta. Ostaviti da se ohladi, pokriti plastičnom folijom da dodiruje krem ili povremeno promješati, u tom slučaju ne treda pokrivati, mješanje sprečava da se korica uhvati. U ohlađeno dodati pjenasto umućen maslac.

500ml slatke pavlake
800g malina
1 manja konzerva isječenog ananasa
150g pečenih sjeckanih lješnjaka

Na tacnu staviti prvu koru, na nju polovinu fila, preko maline, ocjeđen ananas i isjeckane lješnjake, a preko svega umućenu slatku pavlaku. Prekriti drugom korom i ponoviti postupak.

Okolo se može premazati dijelom fila ili umućenom slatkom pavlakom, a ko je vješt i sa fondanom.

Ja sam u 250ml slatke pavlake izlomila 150g bijele čokolada i zagrijavala, uz neprestano mješanje, dok se čokolada nije istopila, važno je samo da ne prokuva. Ostaviti u frižideru dva sata da se ohladi, dodati malo crvene boje i umutiti mikserom, dobiće se roza krem.

slika komada


субота, 26. новембар 2011.

PILETINA U SOSU OD BIJELOG LUKA I PARMEZANA

Ovo sam napravila u nadi da će moj sin jesti, jer je jedno od jela koje voli i piletina u sosu. Moje nade se nisu ostvarile, nije mu se dopalo kao ni  90% onog što ja napravim, ali šta mogu kad je veliki "nećejed".
Nama velikim je bilo dobro.

RECEPT
1 pileća prsa
4 čena bijelog luka
1 čaša kisele pavlake
pola kesice ribanog parmezana
pola kašičice karije (može i bez njega)
so
gustin
mlijeko za mariniranje mesa

Pileće grudi isjeci na šnicle, posoliti, zaliti mlijekom i ostaviti u frižider da se marinira oko 2 sata.
Od kože, kosti i ostatka mesa (a sigurno će ostati, osim ako niste profesionalni mesar) skuvati supu, imaćete predjelo i temeljac za sos.
Meso ocjediti od mlijeka i ispržiti na masnoći koju volite. Ispržiti da bude rumeno i izvaditi na tanjir.
Ako ima viška masnoće, odliti i na ostatku kratko propržiti sitno, sitno sjeckani bijeli luk. Dodati pavlaku, kari (ako ga stavljate) i parmezan, zaliti pilećim temeljcem i ako je prerjetko razmutiti kašičicu gustina u malo vode i dodati sosu. Probati da li je dovoljno slano, eventualno posoliti i vratiti meso da se krčka nekih 10 minuta.
Služiti uz pire krompir ili rižu, a ne kao ja sa širokim rezancima, nije bilo dovoljno sosa za rezance.

петак, 11. новембар 2011.

ĆURETINA U KIKIRIKI SOSU


Ovo je jedno od malobrojnih jela koje moj sin voli i jede sa uživanjem. Prilično se lako pravi i svima se dopada. Recept sam našla na Roditelj portal-u prije dvije, tri godine i od tada ga često pravim, do sada sa pilećim bijelim mesom a sada sa ćuretinom. Ovaj moj recept sa originalnim ima jako malo sličnosti, jer kad sam ga prvi put napravila bilo mi je prejako jelo.

Originalni recept glasi ovako: meso propržiti (prethodno izlupano) na vrlo malo ulja sa obe strane, izvaditi na salvetu. U tiganj ubaciti jednu do dvije pavlake (zavisi od količine mesa) i 150 do 200g mljevenog kikirikija. Sve lijepo ukrčkati da dobije bež boju, posoliti po ukusu i u to vratiti meso da upije sos.

Pravila sam i sa slatkom i sa kiselom pavlakom i po meni mnogo je bolje sa kiselom.

A sad moj RECEPT:
 E sad, koliko ide ćuretine ne znam, jer moji, odnedavno, uzgajaju ćurke i snabdjevaju me mesom. Mislim da u kesici je bilo četiri do pet šnicli, što bi moglo biti negdje izmedju 500 i 700g.

Bijelo ćureće meso izrezati na komadiće veličine zalogaja, posoliti, promješati i zaliti mlijekom da ogrezne. Ostaviti u frižider na sat, dva (u slučaju da režete poluzamrznuto meso, kao ja, može stajati i na sobnoj temperaturi).

Marinirano meso ocjediti i staviti da se prži na vrelom ulju dok ne porumeni, nakon toga podliti sa mlijekom od marinade i supom ili vodom, količina tečnosti zavisi od toga koliko sosa želite. Dodati pavlaku, pola čaše ili cijelu, mljeveni kikiriki, oko 100g, malo ukrčkati i probati da li je dovoljno slano, i to je to.

Služiti sa rezancima, rižom ili pire krompirom.

уторак, 8. новембар 2011.

KUGLOF OD BUNDEVE

Ili  PUMPKIN BREAD.
Tražila sam  recept po raznim belosvetskim blogovima ali sam se na kraju odlučila za ovaj sa bloga Cooks and Bakes jer sam ga već jednom pravila prije dvije, tri godine. I da budem iskrena, ne govorim nešto strane jezike (ni svoj maternji više ne govorim kako treba), pa mi prevodjenje ne ide nešto najbolje. Nije da ja to ne mogu prevesti, ali zašto se mučiti ako ima na jeziku koji razumijem.

RECEPT

500g brašna
1 kašičica soli
2 kesice mljevenog cimeta (10g)
1 kesica praška za pecivo
150g margarina (putera) 
160g meda
100g smedjeg šećera
100g bijelog šećera
2 kesice vanulinog šećera
4 jaja
600 ml pirea od bundeve
200g isjeckane čokolade (pola mliječna, pola crna ili kako volite)
100g suvog groždja

Bundevu očistiti, isjeći, staviti u pleh, pa u vruću rernu i peći dok omekša. Ohladjenu bundevu sastrugati sa kore i ispasirati u blenderu. Odvojiti 600ml za kuglof a ostatak rasporediti u plastične vrečice i ostaviti u zamtzivač (zatrebaće).
U jednoj činiji pomješati brašno, so, cimet i prašak za pecivo.
U drugoj činiji, mikserom umutiti margarin (puter), med, obe vrste šećera i vanilin šećer. Dodati jaja i nastaviti mutiti par minuta, Varjačom umiješati pire od bundeve. Dodati brašno i ponovo izmješati varjačom. 
Na kraju dodati isjeckanu čokoladu i suvo groždje, promješati, sipati u podmazan kalup i peći na 175 stepeni oko 1 sat. Nakon 40 minuta provjeriti čačkalicom i ako je vlažna nastaviti pečenje.
Pečen kuglof izvaditi iz kalupa, ostaviti da se ohladi i posuti prah šećerom, po želji.

Kalup za kuglof podmažem mekanim margarinim za mazanje (koji je kupljen samo zbog toga) i pospem prezlama. Tako se neće zalijepiti za zidove.

Cijela kuća miriše na cimet dok se peče, a sutradan je isto mekan, ne suši. Kakav je poslije dva dana ne znam, to se kod nas ne zadržava dugo. Moj muž je rekao da je bolji od bilo kog modernog kolača (kombinacija keksa, pudinga i biljnog šlaga)

HLJEB NAJPROSTIJI

Ovaj put nisam pravila neki "fensi" hljeb, sa dodatkom maslinovog ulja, pavlake, itd, nego onaj najobičniji sa samo četiri sastojka, a to su: brašno, kvasac, so , voda i šećer. Dobro, pet sastojaka, ali sam prilično sigurna da moja baba nije stavljala šećer za bržu aktivaciju kvasca, rekla bi mi da sam skrenula s pameti kad šećer stavljam u nešto što nije kolač ili kafa.
RECEPT
(mjera je velika šolja za čaj)
2,5 šolje bršna
1 kesica suvog kvasca
1 kašičica (baš puna) soli
pola kašičice šećera
oko 1,5 šolje vode

Brašno prosijati, i ako je doneseno iz hadne prostorije, ostaviti ga na sobnoj temperaturi sat do dva da se ugrije. Dodati kvasac, so i šećer i promješati viljuškom. Zatim postepeno dodavati vodu i miješati viljuškom, rukom ili mikserom. Ne upija svako brašno isto vodu, moguće je da će vam trebati više ili čak manje, ali meni je otišla, tačno 1,5 šolja vode. Naljbolje je mješenje dovršiti rukom, tako ćete imati osjećaj da li je tijesto dobro umješeno. Pokriti činiju krpom i ostaviti na toplom mjestu da udupla volumen.
Nakon toga tijesto istresti na pobrašnjenu radnu površinu i premjesiti, mijesiti, uz dodatak brašna, sve dok se ne prestane lijepiti za ruke. Oblikovati ga u veknu i staviti u blago podmazan kalup. Pokriti krpom i ostaviti na toplom 20ak minuta da na raste, za to vrijeme rerna ce se ugrijati.
 Peći na 175 stepeni oko 50 minuta. Pečen hljeb izvaditi iz kalupa, umotati u krpu, pokriti peškirićem i ostaviti da se ohladi.

понедељак, 7. новембар 2011.

PAPRIKE PUNJENE SIROM

Ovo jelo je nastalo da bi se iskoristili mliječni proizvodi prije nego im istekne rok trajanja. Paprike su male, nikakve, ipak im nije sezona, pa je zato ih otišlo 8 komada.

RECEPT
(sve su mjere "oko")
200g sira za pitu
185 do 200g feta sira
1 mala pavlaka (180g) 
2 jaja
1 kašočica soli
150g ribanog sira
8 paprika

Sir za pitu i feta sir izmrviti viljuškom, dodati pavlaku, jaja i so i dobro izmješati. Sa solju biti oprezan, feta je uglavnom slana, za svaki slučaj probati smjesu.
Paprike oprati, prepoloviti uzduž, izvaditi sjemenke ali ostaviti peteljku i složiti u nauljenu tepsiju. U svaku sipati fila a preko narubati neki tvrdji sir, u mom slučaju Šmarski Rok sa 25% mliječne masti. 
Peći u prethodno zagrijanoj pećnici dok ne sir ne porumeni a paprike budu pečene kad se bocnu viljuškom.

 paprike prije pečenja


четвртак, 27. октобар 2011.

ZAPEČENI PASULJ SA KOBASICOM I PARADAJZOM




To je prvobitno trebalo da bude ovo ali kao što je to kod mene najčešće slučaj ispalo je nešto sasvim drugo. Kao prvo nisam imala bijeli pasulj,a nije mi se išlo do marketa, kao drugo, zamrzivač me iznenadio, u njemu nije bilo butkice, pa sam uzela kobasicu. Butkica se sigurno ne može naći u obližnjem marketu, pa bih morala ići do grada, a tu mi se nikako nije išlo. Tako sam pasulj tetovac zamjenila, običnim, šarenim, a suvu butkicu, kobasicom. Na svijež paradajz nisam ni pomišljala, jer se kod nas sad prodaje isključivo onaj plastični bez ukusa, ali sam zato imala ovo. 
RECEPT
300g pasulja
2 glavice luka
2 manje kobasice
1 pakovanje sjeckanog paradajza
1deci paradajz sosa (domaćeg, gušćeg)
1 kašika paradajz koncetrata (iz tube)
so 
biber
slatka mljevena paprika
sušeni peršun (nisam imala svjež list celera)

Pasulj očistiti i staviti u hladnu vodu da se kuva. Kada prokuva, kuvati još 2 do 3 minuta, skinuti sa vatre, ocjediti vodu, naliti novom, hladnom vodom i kuvati dok pasulj ne omekša, uz povremeno dolivanje vode, po potrebi. 
Za to vrijeme, luk sitno isjeckati i staviti da se prži na 2 kašike ulja. Luk prethodno posoliti sa 1 kašičicom soli. Kada luk omekša dodati paradajz sos i koncetrat paradajz, biber i slatku papriku (oko 1 kašičice). Može se dodati i ljuta paprika, ali ako imate sitnu djecu ili odrasle koji pate od gastritisa, budite štedljivi sa začinima. U tu mješavinu dodati ocjedjen pasulj (dio vode sačuvati) i peršun (ili celer) i polovinu smjese sipati u podmazan zemljani djuveč, ali ako nemate, kao ja, može poslužiti i vatrostalna posuda. Preko pasulja raporediti polovinu tetrapaka sjeckanog paradajza, po njemu sjeckanu kobasucu, prekriti onom drugom polovinom pasulja i na vrhu staviti preostalu polovinu paradajza. Naliti vodom u kojoj se kuvao pasulj da ogrezne i peći na 175 stepeni, otprilike 1 sat, dok voda ne uvri.
Nije loša ideja pasulj probati kad se pomješa sa paradajz sosom i lukom, čisto da se vidi trebali još nešto od začina. Ako u domaći paradajz sos niste stavljali šećer, može se dodati i 1 mala kašičica šećera da neutrališe  kiselost paradajza.
pasulj prije pečenja
OCJENA
Sestri se dopalo, ali ona voli pasulj, samo da nije bijeli ili tetovac (?!), Jača Polovina je rekla da mu je previše paradajiza, Potomak je izvadio kobasice i paradajiz, uzeo dva zalogaja i rekao: "Dobro je, a sad mi daj kremić".
A meni se dopao paradajiz, a bez kobasice je  moglo, meni je svaki pasulj sa jako osučenim mesom prejak, možda bi bilo bolje da sam kobasice malo prokuvala prije toga, ipak sam stavljala sušene domaće kobasice.

недеља, 23. октобар 2011.

HLJEB

Kupila sam kalup za hljeb pa sam morala da ga isprobam. Nigdje na njemu ne piše da li je "non stik" ili ne (a liči kao da jeste) pa sam ga za svaki slučaj tanko premazala uljem. Hljeb je lako ispao iz njega pa sam prilično zadovoljna jer sam sumnjala u njega, s obzirom da je bio dosta jeftin.
RECEPT
mjera je šolja od 3 deci

3 šolje bijelog brašna
2/3 kašike soli
2/3 kašike šećera
1 kesica suvog kvasca
3 baš pune kašike pavlake (oko2/3 čaše)
3 kašike maslinovog ulja
1 šolja vode (možda i malo više, zavisi koliko brašno upija)


Staviti sve suve sastojke u činiju, promješati, dodati pavlaku, maslinovo ulje i postepeno dodavati vodu dok mješate viljuškom (ili mikserom, ako vam nije mrsko da ga palite) i dovršiti miješenje rukom. Nema veze ako vam je tijesto u ovoj fazi premekano, kad ga budete obradjivali za stavljanje u kalup dodacete još brašna. Pokriti činiju krpom i ostaviti na toplom mjestu da udupla volumen. Nakon toga ga istresti na radnu površinu posutu brašnom i primjesti ga uz posipanje brašnom. Mijesti ga dok se ne prestane lijepiti za ruke. Možete ga odmah oblikovati u valjak i prebaciti u kalup ili ga razviti oklagijom, urolati i prebaciti i podmazan kalup. Ostaviti da tijesto naraste nekih 20 minuta, dok se pećnica ne ugrije. Prije pečenja, gornju koru premazati mlijekom (to sam vidjela kod MASATERE) i peci na 175 stepeni  oko 1 sat. Pečen hljen izvaditi iz kalupa, umotati ga u krpu i prekriti peškirom.

Ja sam dodala šolju i još 1/3 vode pa sam morala malo više brašna da dodam dok sam ga premjesivala, ali je bez obzira na sve ispao odličan.

понедељак, 17. октобар 2011.

COKO COOKIES


ORIGINALNI RECEPT

RECEPT
390g brašna
20g kakaa
5g praška za pecivo (oko pola kesice)
2 jaja
190g margarina (stavila sam 160g maslaca i 30g ulja)
140g šećera
1 vanilin šećer
200g sjeckane čokolade
6g ribane kore pomorandže (u mom slučaju pola kašičice rendane suve kore od limuna)

 Brašno i ostale suve sastojke, osim šećera, pomiješati zajedno u nekoj činiji.
Margarin ili maslac pjenasto izlupati zajedno sa šećerom. Dodati jedno jaje i dobro ga mikserom umutiti sa margarinom, dodati drugo jaje i ponoviti postupak.
U smjesu jaja i margarina dodati suve sastojke i isjeckanu cokoladu i rukom dobro izmješati tijesto da se sve sjedini.
Formirati kuglice veličine oraha, malo ih na dlanu spljoštiti i redati na pleh obložen pekarskim papirom i peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 stepeni izmedju 12 i 15 minuta.

Čokoladni keksici malo nezgodni za pečenje "odprilike" jer ne znam kad porumene, pa je to jedan od rijetkih stvari gdje se pridržavam vremena pečenja.

Probala sam ih odmah onako vrele, tek izvadjene iz rerne i pomislila "i nisu nešto", poslije prvog sam pojela još 3 komada da se uvjerim kakvi su. Ne moram vam reći da smo ih sutradan sve pojeli, bez nadjene ijedne mane.

недеља, 16. октобар 2011.

ŠARENI BUREK (LAŽNJAK)


Zašto šareni, zato što nije samo meso, dodati su i krompiri. Zašto lažnjak, zato što je od gotovih kora, nisam ih sama razvlačila a ni razvijala. Bez obzira koliko su dobre kore u lokalnoj radionici za izradu kora, to ipak nije prava stvar ali može da prodje.


RECEPT
1/2 kg kora za pitu (u mom slučaju 8 komada)
1/2 kg mljevenog mesa (po želji želji, svinjetina, junetina, mješano, teletina ili ćuretina)
oko 6 srednjih krompita
1 srednja glavica luka 
so 
biber
ulje
mineralna voda
Prije savijanja bureka prebrojte koliko ima kora, ako su tanje slagati po dvije ili tri,a ako su deblje onda može po jedna. Tanjih kora u 1/2 kg bude izmedju 15 i 18. Krompir bi trebalo nasjeckati na sitne kockice (naravno prije toga ga oprati i oguliti) ili narendati ako baš nemate strpljenja (po kome ja nisam poznata), luk isjeckati na kockice i spojiti sa mesom, posoliti i pobiberiti i dobro izmješati. Nikako ne preporučujem prethodno dinstanje mesa, mada je to uobičajeno, u tom slučaju burek bude ujedno i suv i mastan.
Pomješati istu količinu ulja i mineralne vode, malo posoliti i promješati da se dobije ujednačena smjesa.
Svaku koru poprskati mješavino ulja i vode, rasporediti fil, skoro po cijeloj kori, urolati i staviti u nauljen pleh. Tako uraditi i sa ostalim korama. Naravno alo su tanje kore, onda stavljati po dvije i sve isto raditi. 
Kod mene je izašlo od osam kora, osam rolna. 
Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 stepeni. dok ne porumeno.Pečenu pitu možete pofatajti sa malo hladne vode, poklopiti plehom iste veličine i čekati da omekša ili prokuvati oko 1 deci vode sa malo ulja i soli, ravnomjerno zaliti pitu i vratiti u rernu na 10ak minuta, rernu isključiti poslije 4 do 5 minuta.

четвртак, 13. октобар 2011.

POLUKUKURUZNI HLJEB

Jako ukusan hljeb po receptu (donekle) JUANITE sa COOLINARKE. 


RECEPT
1 suvi kvasac
2,5 deci mlijeka
1 kašika šećera
 1 kašika brašna
Pomiješati sve sastojke sa toplim mlijekom i ostaviti malo da se kvasac aktivira.

1/2 kg brašna
125g palente
1 kašika šećera
1/2 kašike soli
1 kašika pavlake 
oko 2,5 deci mlake vode 
Pomiješati sve suve sastojke, dodati pavlaku i vodu postepeno, ne upija svako brašno isto ( meni je otišlo oko 2,3 deci) i zamjesiti, prvo viljuškom (kao ja), varjačom ili mikserom sa spiralnim nastavcima, pa onda završiti ručno. Ostaviti da miruje oko pola sata dok ne udupla volumen. Nakon toga ga prebaciti na pobrašnjenu radnu površinu i oblikovati u veknu, staviti u pleh ili kalup i opet ostaviti da se tijesto diže dok se rerne ne ugrije. Prije pečenja, četkicom, premazati veknu sa malo mlijeka i peći na 175 stepeni dok ne porumeni. Čačkalicom provjeriti da li je pečen (isti trik kao za kolače), izvaditi iz rerne i pokušati dočekati da se ohladi.


Malo je za moj ukus presladak, ali mi to ništa nije smetalo da pojedem četvrtinu za doručak.
Moja prvobitna namjera jr bila da sve mjere prepolovim, ali nešto mi je odvuklo pažnju pa je nešto ostalo isto a nešto prepolovljeno. I zaboravila sam da dodam malu ulja. 
Sve sam to primjetila kad je hljeb bio već pečen. 

среда, 12. октобар 2011.

CIMET ROLNICE

Ovo je recept od STRUFNE sa COOLINARKE, nisam se u potpunosti držala recepta, dijelom zbog toga što nisam imala sve namirnice pri ruci, a dijelom zbog toga što sam nešto zaboravila.

RECEPT

TIJESTO:
250 ml toplog mlijeka
1jaje
3 kašike šećera
1/2 kašičice soli
oko 2,5 šolje brašna
(šolja za čaj, od 3deci)
1 kesica suvog kvasca
50 ml ulja
Prvo pomješati suve sastojke, zatim dodati jaje, ulje i na kraju mlijeko. Ja prvo mijesim viljuškom, pa tek na kraju dovršim rukama, ne volim lepljivo tijesto na rukama. Ostaviti na toplom mjestu da udupla volumen, nakon toka ga pretresti na pobrašnjenu radnu površinu, premjesiti i razviti u veći pravougaonik, nafilovati ali ostaviti barem 2 cm nenafilovane ivice i urolati. Isjeci na komade debele 2 do 2,5 cm (meni je izašlo 14 komada), poredati u tepsiju namazanu uljem ili obloženu papirom za pečenje i ostaviti oko pola sata da se dižu. Peći u prethodno zagrijanoj rerni na 175 stepeni dok ne porumene. Pečene rolnice premazati glazurpm od prah šećera

FIL:
oko 100g putera
3 kašike meda
2 kašike cimeta
Omekšali puter umutit sa medom i cimetom i premazati preko kore.
Ili, ako kao ja, zaboravite izvaditi puter iz frižidera, malo ga, zajedno sa medom zagrijte i izmješajte, ali bez obzira koliko pazili, i koliko brzo sklonili sa vatre, mješavina će vam biti suviše rijetka. Ja sam to riješila dodajući 5 kašika mljevenih badema (to sam imala).

GLAZURA:
1/2 šolje prah šećera
malo mlijeka
Šećer staviti u činiju i dodavati mlijeko po malo uz stalno mješanje.



Ja sam rolnice napravila uveče, ostavila u frižider i ujutru stavila u hladnu rernu i ispekla. Imali smo fin doručak.

недеља, 14. август 2011.

SLAVSKA TORTA

Naravno da se nisam sjetila da slikam tortu dok je bila cijela, ili kad sam sjekla fine komade, ovo na slici je zadnji komad prije nego sam ga u slast pojela.
   

SLAVSKA TORTA

KORA:
10 bjelanaca
10 kašika šećera
10 kašika oraha
1 kašika brašna
Pjenasto umutiti bjelanca, dodati šećer i još malo mutiti. Izmješati orase i brašno, dodati bjelanca i varjačom sjediniti (kora je slična kao kora od reform torte). Masu izliti na pleh od rerne koji je obložen papirpm za pečenje i peći na 180 stepeni, a koliko dugo zavisi od rerne, nekih možda 10 minuta, nemam obicaj da mjerim vrijeme pecenja. probam čačkalicom, pa ako izađe suva, pečeno je. Tako napraviti tri kore.

ČOKOLADNI PREMAZ:
200g čokolade (ja koristim Menaž)
6 kašika vode
6 kašika šećera (može i prah šećer)
140g putera (margarina)
Izlomiti čokoladu, staviti je u šerpicu, dodati šećer i vodu i topiti na laganoj temperaturi. Kad se smjesa sjedini dodati maslac (margarin) i miješati da se dobije glatka masa i maslac istopi. Preliti preko dvije kore a treću ostaviti bez čokolade.

FIL 1:
300g oraha popariti sa 2 dl vrelog mlijeka i ostaviti da se ohladi. Pjenasto umutiti 250g putera i 200g prah šećera i sjediniti sa orasima. Premazati fil preko ohlađene čokolade.

FIL 2:
30 žumanaca, 30 kašika šećera pjenasto umutiti i kuvati na pari. U kuvanu vruću smjesu dodati 100g čokolade (opet Menaž) i 2 kašičice Nes kafe. Pjenasto umutiti 500g putera i sjediniti sa ohlađenim filom. Filovati tortu sa 2/3 fila a okolo premazati tortu sa 250ml umućene slatke pavlake u koju smo dodali trećinu fila od žumanaca.

Možda će te pomisliti, ma šta je ovo, kilogram putera, 30 jaja, ima holesterol da nas ubije, ali znajte ovo nije velika torta, ovo je OGROMNA torta, pola mjere je sasvim dovoljno. I još nešto, ukus joj daje puter, sa margarinom ne bi bila tako nezaboravna (skromnost nije vrlina koja me krasi).