Претражи овај блог

Приказивање постова са ознаком jela iz rerne. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком jela iz rerne. Прикажи све постове

понедељак, 26. август 2013.

POHOVANA PILETINA SA MEDOM ALI IZ RERNE

Da li sam spominjala da smo mijenjali računar i naravno hard disk smo prebacili u novi?
 I na kraju se taj novi pokvari i sve slike sa hard diska nestanu. Nije mi žao slika jela, uvijek ih mogu ponovo napraviti ali mi je žao slika moje djece. Ali šta je tu je, sad ćemo biti pametniji pa slike prebacivati na USB ili da ih odmah izrađujemo.

Slika ovog jela je ostala na aparatu a recept je bio već napisan.


3 kašike majoneza
1 kašika senfa
2 kašičice meda
so
prezle
pileće bijelo meso, od jednog pileta


Meso odvojiti od kostiju i isjeći na šnicle. Pomješati majonez, senf, med i so i u tu marinadu umiješati meso tako da svo meso bude obloženo. Ostaviti sat vremena da odleži. 
Pleh od rerne premazati uljem, ali ne škrtariti a ni pretjerivati, i uzimati komad po komad mesa, uvaljati ga u prezle i staviti na pleh jedno do drugog. 
Ko ima ulje u spreju, naprskati malo i sa gornje strane a ko nema, onda negdje na polovini pečenja prevrnuti mesao inače prezle budu suve.
Peći u dobro zagrijanoj rerni, a bocnuti viljuškom da vidite je li pečeno (opet sam zaboravila da pogledam koliko se peče).

четвртак, 18. јул 2013.

PAPRIKE PUNJENE PATLIDŽANOM ILI PUNJENE PAPRIKE NA ULJU

 Ovaj recept iz Patinog kuvara mjerkam već dugo. Ovo jelo je u kategoriji "varena jela na ulju" što bi u prevodu značilo posna jela ali na ulju jer kao .što znate postoji i post na vodi. 
Ne postim nikako, malo mi je zamorno da razmišljam šta mogu a šta ne mogu da jedem. 
Ovaj recept mi je poslužio kao ideja, prilagodila sam ga našem ukusu.

RECEPT:
850 g plavog patlidžana
5 paprika
4 kašike riže
1 glavica luka
3 čena bijelog luka
list peršuna
so 
biber
ulje/mast

Patlidžan oguliti, isjeći na kockice, posoliti i promješati. Ja ga stavim u cijediljku pa preko tanjir a na tanjir neko opterećenje i tako ostaviti sat vremena.
U međuvremenu isjeckati luk i ispržiti ga na ulju dok ne postane staklast. Dodati patlidžan i dinstati dok ne omekša. Začiniti sa biberom (vjerovatno neće trebati još soli), dodati rižu i još malo propržiti.
Skloniti sa ringle i dodati isjeckan list peršuna i sitno sjeckan bijeli luk.
Paprike izdubiti za punjenje, napuniti ih ali ih ne nabijati da se ne bi raspale kad riža nabubri.
Tepsiju podmazati uljem, poredati paprike i svaku sa četkicom malo nauljiti, naliti oko 1 dl vode i staviti u zagrijanu rernu. 
Nakon 20 minuta između paprika dodati sos od paradajiza.

PARADAJIZ SOS
3 veća paradajiza
1 glavica luka
so
šećer
list peršuna (po želji)

Na dnu paradajiza nožem zasjeći u obliku krsta (ili X-a), preliti ih ključalom vodom i otaviti tako par minuta. 
Izvaditi ih i premjestiti u hladnu vodu na munut dva. Nakon ovog paradajiz se ljušti bez ikakvih problema.
Oljušten paradajiz isjeći na kockice i dodati u luk koji je prethodno izdinstan na malo ulja. Ostaviri da se krčka 10tak minuta, posoliti i kiselost regulisati sa šećerom. Po želji dodati sjeckan list peršuna.
Sos ne treba mnogo krčkati jer će se sve to završiti u rerni.
Sipati sos između paprika i ostaviti da se peče sve ukupno sat vremena.



Kupila sam neke minijaturne patlidžane pa mi je smjese bilo dovoljno za 5 paprika a ostalih pet sam napunila klasičnim filom od mljevenog mesa.
Za ovo jelo bi bio idealan zemljani pekač ili neke od ovoih modernih skalamerija tipa krčko. Ne reklamiram ih, bloga mi.

Pekla sam paprike na 175 stepeni jer mi se rerna automatski pali na tu temperaturu kad je uključim.
Dužina pečenja je okvitna, sve zavisi od tipa rerne, temperature, itd.
Uglavnom, malo fila zagrabiti viljuškom, pa ako je riža kuvana onda je gotovo.

Ako svi koji jedu ovo jele vole da papriku poliju sosom onda treba povećati količinu sosa. Kod mene je to pola-pola pa je ovo dovoljno.

недеља, 7. април 2013.

PATIN PRAZILUK SA MLJEVENIM MESOM

Ivana sa bloga So i Biber zadala nam je zadatak da napravimo nešto iz Patinog Velikog narodnog kuvara i ja sam izabrala nekih osam jela koje bih mogla da napravim. Neke mi je nemoguće sada da ih spremim jer su zbog namirnica tipično ljetnja jela. Nije da sad nema patlidžana ili paprika ali kad ih gledam vidim na njima nevidljivi pečat GMO a i cijena im je pet puta skupla nego kad im je sezona.
Za ovo jelo sam se dugo dvoumila jer nisam znala da li volim praziluk, mislim, jela sam ja njega ali kao dodatak u supama ili sosovima, pa se tu i ne ističe.

Što se tiče ovog jela, odmah mogu reći da ga više neću praviti, ukusno je ali je priprema mnogo zapetljana. Pomislila sam da je ovo jedno od jela koje pata nikad nije spremila.
I koliko joj je, kog đavola, tri veze praziluka, sad se prodaje na kilogram?
Malo sam recept izmjenila, dodala sam mrkvu (bez nje ne može) i jelo mi se činilo kao idealan kandidat za malo sira od gore, čisto da dodam još stotinjak kalorija.


RECEPT:
4 praziluka (oko 1 kg)
1 srednja glavica luka
1 mrkva
500 g mljevenog mesa
so, biber, aleva paprika
mast ili ulje
oko 3 dl soka od paradajiza
100 do 150 g ribanog sira koji se topi

Praziluk očistiti i bijeli dio isjeći na komade dugačke 10 cm, staviti u vrelu vodu i kuvati dok ne omekša. Izvaditi iz vode, ocjediti i razdvojiti slojeve tako da ostane truba sa dva sloja listova, spoljnih.
Poželjno je prije toga da ste na masnoći izdinstali sjeckani luk i rendanu mrkvu i dodali mljeveno meso, pržeći dok sva voda ne ispari. Začiniti po ukusu, so, biber i aleva paprika (moj dodatak). 

 E sad idu muke:
 Onu sredinu praziluka treba sitno isjeckati i spojiti sa mesom i dinstati dok se praziluk ne istopi. Taj kuvani praziluk pruža toliki otpor, čudo jedno i još curi na sve strane a kao ocjeđen je.
Dinstala sam to ja, ne dok se nije istopio, nego dok mi nije dosadilo. Ostaviti da se malo prohladi.

Sad bi trebalo napuniti trubice sa smjesom od mesa, ostatak mesa staviti u tepsiju i po njemu poredati ih.
Nemojte biti naivni kao što sam ja, dok sam pokušavala da istopim praziluk u mesu, trubice su se slijepile i na moj pokušaj da ih prstom rastavim, pocijepale su se.
One koje su se pocjepale sam pokušala da urolam a bilo je i onih koje su se mogle puniti. Čime da ih punim? Sjetila sam se da imam par onih malih kašičica za kafu pa sam ih s tim punila. Osjećala sam se kao Šefika (iz serije Lud, zbunjen, normalan) kad puni bamije uz pomoć heklarice.
Epilog: 5 uspješnih, 5 poluuspješnih i 8 katastrofalnih.


Rekoh, poredati praziluk preko ostatka mesa, zaliti paradajiz sokom (kod mene Tomatino sa bosiljkom i origanom) i peći na 180 stepeni oko pola sata (zaboravila sam koliko).
Pred kraj pečenja posuti rendanim sirom i vratiti u rernu samo toliko da se sir istopi.


Jeste ukusno, čak je ukusnije kad se podgrije, ali praziluk se ne da sjeći običnim noževima, pa je malo neuredno na tanjiru dok se jede.

субота, 9. фебруар 2013.

SARMA IZ RERNE

Znam da većina zna napraviti dobru sarmu i za svakog je najbolja baš ona koju pravi.
Ovaj post pišem kao podsjetnik sebi da ne bih opet zvala mamu da mi kaže kako se pravi (mamina je ipak najbolja) ili lutala internetom i još više se zbunjivala.
Kada sam prvi put pravila sarmu u većim količinama niko mi nije mogao dati precizan odgovor koliko mesa da kupim, svi počnu od sjeckanog luka pa na dalje. Tu mi je opet mama dala pravu informaciju a još bolju  sam našla na Jeleninom blogu, tu su sve moguće nedoumice objašnjene, čak i one koje bih zaboravila da pitam.
Za sarmu ne koristim ni Fant a ni "vegetu" (u narodu sve mješavine začina se zovu vegeta), ništa što ima pojačivač ukusa i ništa joj ne fali. Takođe ne stavljam ni jaje, a ni malo paradajiz koncetrata, jednostavno uvijek zaboravim a i desi se da potrošim sva jaja.


Imam neke svoje zaključke o sarmi sa kojima ne morate da se složite, to je ipak samo moje mišljenje:
1. sarma ne može da bude "laka", to je ipak kalorično, zimsko jelo
2. nije važno kako se mota, važno je da se ne raspadne (mojoj tetki nekim čudum uvijek budu okrugle)
3. nema potrebe da se zapržava, to su samo dodatne kalorije
4. to je jelo koje ne može da se radi nabrzinu, za nju ipak treba vremena
5. najbolje je 1/4 mesa zamjeniti smjesom za kobasice (ko može), naravno svježe
6. za fil dinstano ili svježe meso, to je već stvar ukusa, ja sam za dinstano
7. kupus je jako važan, bez dobrog kupusa ne može biti ni dobra sarma
8. svinjetina, junetina ili mješano, isto stvar ukusa, meni je sve dobro



RECEPT
FIL:
2 srednje glavice sitno sjeckanog crnog luka, oko 200 g
2 srednje sitno sjeckane mrkve, oko 150 g 
oko 1 kg mljevenog mesa, kod mene je bilo 925 g
150 g sitno sjeckanih suvomesnatih proizvoda (pečenica, slanina i kobasica)
150 g riže, okruglo zrno (iskreno moglo je biti i više, ne bi smetalo)
1 kašičica soli
2 kašičice mljevene paprike, može pola ljuta, pola slatka
pola kašičice mlevenog bibera
3 kašičica suvog peršuna
4 čena sitno sjeckanog bijelog luka
2 kašike masti

Luk i mrkvu je potrebno sitno isjeckati, najbolje u sjeckalici ili u multipraktiku.
Na ugrijanoj masnoći pržiti luk i nakon par minuta dodati mrkvu (može i zajedno).
Kad je povrće omekšalo dodati meso i dinstati dok ne promjeni boju. Kad je promjenilo boju a ima još tečnosti, dodati rižu i sjeckane suvomsnate proizvode i dinstati dok riža ne popije vodu. Dodati so i začine, probati da li je dovoljno slano. Jelena je fino objasnila da smjesa mora biti malo preslana jer riža popije višak soli, ali ako je kupus preslan, onda je poželjno da bude normalno slano.
Na samom kraju dodati suvi peršun (svjež je još bolji) i sitno sjeckani bijeli luk. Dobro izmješati,  skloniti sa vatre i ostaviti da se prohladi.


Za ovu količinu fila potrebno je oko 2,5 kg kiselog kupusa..
Moja "jača polovina" kad kiseli kupus izvadi korjen pa se listovi sami odvajaju, ako kiselite sa korjenom, onda ga nekako izdubite i odvojite listove. Poželjno je listove kupusa oprati u nekoliko voda da se eliminiše višak kiselosti ili soli a i ne mora ako volite baš kiseo kupus.
Sa listova bi trebalo skinuti korjenasto zadebljanje i podijeliti ih prema klasama. Ja volim manje sarme i velike listove uvijek prepolovim, a da budem iskrena kupus mi je takav da je većina listova za manje sarme.
Pekač ili šerpu koja može u rernu premazati uljem ili mašću i na dno poredati listove koji nisu prošli nikakvu klasu, ili su premali ili su pukli.

Sarma se mota onako kako je ko naučio, viđala sam žene koje list drže u ruci i tako stavljaju fil i zavijaju, to je za mene čista akrobacija.
Ja radim ovako: list kupusa stavljam na dasku ili tanjir, stavim kašiku fila, preklopim strane i urolam je. Obavijem je prstima i blago je stisnem. Sarme uspravno redam u posudu i zbijem ih da se ne raspadnu. 
Od ove količine, ispalo mi je 50 manjih sarmi. 
Na poredane sarme staviti siva rebra ili nešto suvomesnato, ako nije posuda skroz puna može i između sarmica.
Nasuti vodu do vrha sarmi, poklopiti i staviti u rernu zagrijanu na 200 stepeni da se krčka 1 sat. Nakon toga smanjiti na 180 stepeni i krčkati još 1 sat. Na kraju smanjiti temperaturu na 150 stepeni i peći još 1 sat. Poslije toga bi trebale biti gotove, to ne možete znati dok ne probate, ali tri sata u rerni mora biti dovoljno.

четвртак, 29. новембар 2012.

ROLNICE OD SVINJETINE I FETA SIRA U PARADAJIZ SOSU


Kad pitam sina šta želi za ručak, njegov najčešći odgovor je :"Šnicle", a to ustvari su pohovane šnicle.
Ovaj put sam htjela nešto malo drugačije jer mi je dosadilo pohovanje. 
Nije jeo, a nije ni komšinica Marija koja jede sve.


RECEPT: 
650 g svinjskih šnicli
200 g feta sira
60 g sjemenki suncokreta
30 g suvog vrata
ulje/svinjska mast
so 

Meso isjeći na šnicle, izlupati ih čekićem, posoliti i ostaviti dok se ne spremi nadjev.
Za nadjev, viljuškom izdrobiti feta sir, dodati djelimično usitnjene sjemenke suncokreta i sitno isjeckan suvi vrat (ostalo mi je tih 30 g pa da se ne baci), promješati i filovati šnicle. Koliko ide nadjeva zavisi od veličine šnicli, za velike 2 kašičice a za male 1 kašičica. 
Zamotati meso kao sarmu (nekako) i spojiti čačkalicom da fil ne iscuri.
Rolnice ispržiti na ulju ili na masti sa svih strana da se zatvore pore. 
Prebaciti ih u posudu u kojoj će se peći i povaditi čačkalice. 
Peći na 175 stepeni dok se sos ne pripremi, preliti sosom i ostaviti da se krčka još nekih 30tak minuta.


PARADAJIZ SOS.
2 glavice luka (oko 175 g)
0,5 l paradajiz sos
3 čena bijelog luka
2 kašike bijelog vina
oko pola dl slatke pavlake
so
šećer
bosiljak

Na preostaloj masnoći na kojoj su se pržile rolnice ispržiti sitno sjeckan luk. Dodati paradajiz sok i ostaviti da krčka, ne mora da ukuva da bude gust ali ne treba da bude ni previše rijedak, to najviše zavisi od paradajiza koji kupim. Ukus dotjerati solju, šećerom, vinom, i bosiljkom, ostaviti da baci jedan ključ a zatim dodati pavlaku i sitno, sitno sjeckan bijeli luk, preliti preko rolnica i vratiti u rernu.

Ovo jelo je nastalo iz čiste lijenosti, od onog što sam imala u kući, nije mi se išlo u prodavnicu.
Nama odraslima se dopalo a djeci nije, tako da smo imali ručak za dva dana (troje odraslih).

 Ostala mi je otprilike trećina nadjeva za rolnice pa se mogu šnicle obilnije da pune ili da se smanji količina nadjeva kod pripreme.
A može se namazati na tost i pojesti za doručak ili večeru.

недеља, 12. август 2012.

UVIJENA MUSAKA OD PATLIDŽANA

Moj muž ne voli kad započinjem rečenicu sa riječima: "Za ovih šest godina braka, ja nikad nisam...". 
Kada sam prvi put to rekla, izgledao je tako zatečeno i na kraju mi je rekao: "Premro sam, šta ćeš sad da kažeš", a prvi put se rečenica završila sa "Dobila mjericu u deterdžentu za veš", a drugi put "Spremala patlidžan". 
Ne znam zašto sam zaboravila na patlidžan, zaboravila sam koliko je ukusan.
Ova musaka nije grčki tip koji je uobičajen kod nas, volim da mislim da je mediteranski.


RECEPT
3 srednja patlidžana (800 g)
250 g mljevenog mesa
1baš mala glavica luka
2 do 3 čena bijelog luka
150 do 200 g sira (gouda, edamer, kačkavalj..)
ulje
so i biber
paradajiz sos

Patlidžane oljuštiti, isjeći uzduž na ploške dedljine 5 mm, svaku posoliti i redati u cjediljku. Staviti preko patlidžana tanjir i opteriti nečim težim i ostaviti tako pola sata ili sat vremena da izađe gorčina. Nakon toga svaku plošku obrisati papirnim ubrusom i poredati u pleh obložen papirom za pečenje, svaku kistom premazati sa malo ulja, najbolje maslinovog, i staviti u rernu na 175 stepeni nekih 10 minuta, potrebno je da patlidžan porumeni. Može se isto tako svaka ploška prepržiti na teflon tiganju bez ulja.

Za to vrijeme napraviti fil:
Na malo ulja ispežiti sitno sjeckanu glavicu luka, dodati mljeveno meso i dinstati dok tečnost ne ispari. Dodati so, biber i sitno sjeckan bijeli luk.
Na svaku plošku patlidžana staviti kašičicu fila, urolati i redati u tepsiju na čije dno je stavljeno malo paradajiz sosa. 

Peliti paradajiz sosom, posuti rendanim sirom i peći na 175 stepeni oko pola sata dok se sir ne otopi i sos se ne ukrčka.


PARADAJIZ SOS
1 veća glavica luka
4 do 5 većih paradajiza
ulje
so
šećer
sjeckani bosiljak ili peršun

Luk sitno isjeckati i na malo ulja ga izdinstati da postane staklast i mek, po potredi podlivati vodom. Odmah na početku dodati kašičicu soli, luk će pustiti vodu. 
Za to vrijeme paradajiz oguliti i isjeckati. Ako paradajiz nije baš zreo moraćete ga blanširati u vreloj vodi, a to se radi tako što se na dnu ploda nožem zareže krstić i spusti se u vrelu vodu par minuta. Nakon toga se premjesti u hladnu vodu, da se ohladi i nakon toga se bez problema gili, osim ako niste neki baksuz pa naletite na tvrdoglav paradajiz. 
Isjeckan paradajiz dodati luku i dinstati dok ne postane mekan i počne se raspadati kad ga dotaknete varjačom. Probati da li je slano, a kiselost dotjerati šećerom. Dodati peršun ili bosiljak i isključiti vatru.
Ovaj paradajiz sos je dobar i za picu i za ćufte, ustvari za sve gdje ide paradajiz sos.


Ovaj tip musake je mnogo ukusniji hladan nego topao, što smo se lično uvjerili, jeli smo je odmah poslije pečenja i sutradan iz frižidera i razlika je neuporediva.
Takođe se može redati, ne mora se uvijati (ovako je fotogeničnija), ali u tom slučaju je potrebno duplo više fila, koji sam ja spremila a upotrebila samo pola, ostatak sam pretvorila u sos za špagete bolonjez za sina (ljubi ga majka) koji nije htio ni da proba musaku

субота, 31. децембар 2011.

NABUJAK OD PILETINE I BROKOLIJA

Kao prvo sećna Nova godina i nadam se da će nam biti bolja od ove. Nemam običaj da donosim novogodišnje odluke, ni velike ni male, ne volim da lažem nikog, a ponjmanje sebe.


Ako me pitate šta je nabujak, moram odmah reći da pojima nemam, ali recept je odličan, svima se dopao osim mom sinu koji nije htio ni da proba, a to nije ništa novo.

RECEPT:
5 do 6 srednjih krompira 
150g feta sira
1 čaša kisele pavlake
2 jaja
kesica zaleđenog brokolija 
1 pileće bijelo meso 
so
biber
ruzmarin

Krompir oguliti, isjeći na kocke i staviti da se kuva. Za to vrijeme u drugoj posudi par minuta bariti brokoli, ocjediti i ostaviti da se ohladi.
Piletinu, koja je odvojena od kože i kostiju (ili kupite file), isjeckati na kockice, posoliti, zaliti mlijekom da ogrezne i ostaviti u frižider na dva sata. To sve, naravno, uraditi prije kuvanja krompira. 
Meso ocijediti od mlijeka i ispržiti na nalo ulja dok ne porumeni. Dodati malo ruzmarina, ocjeđen i prohlađen brokoli, sjediniti i sipati u nauljen pleh.
Kuvani krompir ocijediti, propasirati, dodati izdrobljen sir, pavlaku, jaja, so i začine po želji, promješati sipati preko brokolija i piletine. 
Peći na 180 stepeni oko pola sata, dok ne porumeni.
jedna sijalica u reni ne radi
Ja inače ne volim brokoli, ali u ovoj kombinaciji je odličan. Jedina zamjerka mi je na feta sir, onaj koji sam stavila bio je prekisao, slijedeći put ću staviti fetu blažeg ukusa ili mladi sir.

недеља, 4. децембар 2011.

PODVARAK KOJI JE KRENUO NAOPAKO

Odmah da kažem podvarku ništa nije falilo samo proces pripreme je prošao katastrofalno. 
Kod nas se to nije jelo (srednja Bosna), nisam ni čula da je to iko spremao. Negdje sam čitala da ima recept za podvarak sa ćuretinom, i to kao neki specijalitet, nije me mnogo zanimalo, jer ja ustvari ne volim kiseli kupus. Prvi put sam jela, a da znam da je podvarak, kod svekrve, oni to tradicionalno spremaju za svinjokolju. Probala sam i dopalo mi se, nije da sam pala u nesvjest od oduševljenja, ali bilo je jestivo. Dok sam radila, u menzi smo ponekad dobijali podvarak bez mesa sa pljeskavicom, ja sam to zvala"sarma na drugi nači".

I šta je krenulo naopako? Kao što rekoh, ne znam kako se sprema pa sam konsultovala coolinarku i tu, u moru recepata, vidjela da će mi za pripremu trebati dosta vremena. Uradila sam neke pripreme, veče prije sam izvadila ćureći batak (kao omanja praseća butkica) iz zamrzivača i stavila ga u frižider da se odledi. Ujutru, oko 10 sati, sam ga izvadila na sobnu temperaturu jer u frižideru se skoro nikako nije odmrzao. Oko 1 sat sam naivno pomislila da se odmrzao i krenula, onako u komadu da ga pržim. Kada sam ga stavila na vrelu mast počela je nevolja broj jedan, počelo je da prska na sve strane. Ja, koja sve osim jaja i palačinaka pržim u šerpi, ovaj put sam uzela tiganj. Kada sam poslije 10tak minuta uspješno isprskala šporet, pločice, blender koji je stjao u blizini i zaradila par nimalo naivnih opekotina, palo mi je na pamet da sve prebacim u rernu. E sad, to ne bi bilo strašno da sam stavila u pekač i pokrila, ali ne, stavila sam u teflonsku tepsiju, zalila sa mašću iz tiganja i u rernu. To je tek prava katastrofa, u rerni je preskalo mnogo više nego na ringli, da sam morala rernu da ribam poslije toga.
Mislim, rerna je i bila za temeljno čišćenje, ali posli ovog to je bilo neophodno. U jednom momentu sam se osjećala ka onaj tip sa Discovery chanal-a koji vodi emisiju "Prljavi poslovi".


RECEPT
1kg kupusa ribanca
pola šolje (od Grand kafe) riže
2 srednje glavice luka
2x1 kašika masti (ili ulje)
ćureći batak

Nisam znala da se prije pečenja trebaju izvršiti neke pripreme, mislila sam da se sve to složi u tepsiju pa u rernu, ali nije sve tako jednostavno.
Na kašici masti propržiti sitno sjeckan luk dok ne postane staklast. Kupus probata, pa ako je prekisao isprati ga i ocjediti, a ako ne onda ga dodati u luk i dinstati, povremeno podlivajući vodom. U drugoj posudi skuvati rižu u tri puta više vode (pola šolje riže i 1,5 šolja vode) da bude al dente. Meso posebno propržiti na onoj drugoj kašici masti, ne mora da bude skroz prženo, dopeće se u rerni. Rižu i kupus spojiti, promješati i sipati u nauljenu posudu u kojoj će se peći, najbolja je zemljana, a kako je ja nemam stavljam u vatrostalnu tepsiju. Preko svega toga staviti onaj batak sa početka priče, malo ga utisnuti u kupus, naliti vode da ogrezne i peći na 180 stepeni skoro dva sata.

Načila sam školu, sada ga mogu mnogo opuštenije (ili organizovanije) praviti slijedeći put, naravno ako se opet "ogrebem" za kupus.
I napokon sam očistila rernu.

понедељак, 7. новембар 2011.

PAPRIKE PUNJENE SIROM

Ovo jelo je nastalo da bi se iskoristili mliječni proizvodi prije nego im istekne rok trajanja. Paprike su male, nikakve, ipak im nije sezona, pa je zato ih otišlo 8 komada.

RECEPT
(sve su mjere "oko")
200g sira za pitu
185 do 200g feta sira
1 mala pavlaka (180g) 
2 jaja
1 kašočica soli
150g ribanog sira
8 paprika

Sir za pitu i feta sir izmrviti viljuškom, dodati pavlaku, jaja i so i dobro izmješati. Sa solju biti oprezan, feta je uglavnom slana, za svaki slučaj probati smjesu.
Paprike oprati, prepoloviti uzduž, izvaditi sjemenke ali ostaviti peteljku i složiti u nauljenu tepsiju. U svaku sipati fila a preko narubati neki tvrdji sir, u mom slučaju Šmarski Rok sa 25% mliječne masti. 
Peći u prethodno zagrijanoj pećnici dok ne sir ne porumeni a paprike budu pečene kad se bocnu viljuškom.

 paprike prije pečenja


четвртак, 27. октобар 2011.

ZAPEČENI PASULJ SA KOBASICOM I PARADAJZOM




To je prvobitno trebalo da bude ovo ali kao što je to kod mene najčešće slučaj ispalo je nešto sasvim drugo. Kao prvo nisam imala bijeli pasulj,a nije mi se išlo do marketa, kao drugo, zamrzivač me iznenadio, u njemu nije bilo butkice, pa sam uzela kobasicu. Butkica se sigurno ne može naći u obližnjem marketu, pa bih morala ići do grada, a tu mi se nikako nije išlo. Tako sam pasulj tetovac zamjenila, običnim, šarenim, a suvu butkicu, kobasicom. Na svijež paradajz nisam ni pomišljala, jer se kod nas sad prodaje isključivo onaj plastični bez ukusa, ali sam zato imala ovo. 
RECEPT
300g pasulja
2 glavice luka
2 manje kobasice
1 pakovanje sjeckanog paradajza
1deci paradajz sosa (domaćeg, gušćeg)
1 kašika paradajz koncetrata (iz tube)
so 
biber
slatka mljevena paprika
sušeni peršun (nisam imala svjež list celera)

Pasulj očistiti i staviti u hladnu vodu da se kuva. Kada prokuva, kuvati još 2 do 3 minuta, skinuti sa vatre, ocjediti vodu, naliti novom, hladnom vodom i kuvati dok pasulj ne omekša, uz povremeno dolivanje vode, po potrebi. 
Za to vrijeme, luk sitno isjeckati i staviti da se prži na 2 kašike ulja. Luk prethodno posoliti sa 1 kašičicom soli. Kada luk omekša dodati paradajz sos i koncetrat paradajz, biber i slatku papriku (oko 1 kašičice). Može se dodati i ljuta paprika, ali ako imate sitnu djecu ili odrasle koji pate od gastritisa, budite štedljivi sa začinima. U tu mješavinu dodati ocjedjen pasulj (dio vode sačuvati) i peršun (ili celer) i polovinu smjese sipati u podmazan zemljani djuveč, ali ako nemate, kao ja, može poslužiti i vatrostalna posuda. Preko pasulja raporediti polovinu tetrapaka sjeckanog paradajza, po njemu sjeckanu kobasucu, prekriti onom drugom polovinom pasulja i na vrhu staviti preostalu polovinu paradajza. Naliti vodom u kojoj se kuvao pasulj da ogrezne i peći na 175 stepeni, otprilike 1 sat, dok voda ne uvri.
Nije loša ideja pasulj probati kad se pomješa sa paradajz sosom i lukom, čisto da se vidi trebali još nešto od začina. Ako u domaći paradajz sos niste stavljali šećer, može se dodati i 1 mala kašičica šećera da neutrališe  kiselost paradajza.
pasulj prije pečenja
OCJENA
Sestri se dopalo, ali ona voli pasulj, samo da nije bijeli ili tetovac (?!), Jača Polovina je rekla da mu je previše paradajiza, Potomak je izvadio kobasice i paradajiz, uzeo dva zalogaja i rekao: "Dobro je, a sad mi daj kremić".
A meni se dopao paradajiz, a bez kobasice je  moglo, meni je svaki pasulj sa jako osučenim mesom prejak, možda bi bilo bolje da sam kobasice malo prokuvala prije toga, ipak sam stavljala sušene domaće kobasice.