Претражи овај блог

Приказивање постова са ознаком kolači. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком kolači. Прикажи све постове

субота, 18. јануар 2014.

MAĐARICA

Sedam dana nakon kolača sa ledenim kvascem pravila sam mađaricu, čisto da uporedim. Poređenje baš i nije bilo adekvatno pošto nisam pravila po istom receptu. Ovaj recept volim jer je mjera velika, za pleh od od baš velike rerne. Moja je ugradbena, sa ventilatorom i samim time malo manja. Ne mogu da ostavim link gdje sam uzela recept jer se ne sjećam tačno odakle je bilo, samo znam da je bio forum i to prije četiri do pet godina a možda i više.


RECEPT;

KORE
800 g brašna (600 g glatko+200 g oštro a može i samo glatko)
200 g margarina ili masti (ja stavila mast)
250 g šećera
3 jaja
1 prašak za pecivo
2 dl pavlake

Razmrviti brašno sa margarinom/maslacem ili masti da se naprave mrvice, dodati šećer i prosijan prašak za pecivo i promješati. Zatim dodati jaja i pavlaku, zamijesiti glatko, srednje tvrdo tijesto koje se ne lijepi za posudu a kod mene ni za sto..
Podijeliti tijesto na 5 ili 6 dijelova (ja ih vagam ali ne morate biti baš toliko precizni), oblikovati kugle i ostaviti bar pola sata u frižideru prekriveno najlonskom folijom.
Jednu po jednu kuglu razvijati na veličinu pleha i peći na poleđini pleha na masnom papiri. Ne mogu nikakav pametan savjet da dam oko razvijanja kora jer i ja još uvijek vježbam, siječem oble krajeve i lijepim tamo gdje fali. Iskustvo je tu presudno.
Peći od 8 do 10 minuta na 175 stepeni, sve zavisi od rerne. Kore treba da ostnu svijetle, ne treba da porumene, kada zamirišu iz rerne i kad zabodena čačklica ostane suva, tad su pečene.

KREMA
400 g šećera
1,5 l mlijeka
1 vanilin šećer
13 punih kašika brašna
1 margarin/maslac
200 g čokolade

Istopiti šećer na laganoj vatri pazeći da ne pregori. Skinuti sa vatre i zaliti sa 1 l mlijeka, vratiti na vatru i kuvati dok se šećer ne otopi. Poželjno je koristiti veliku šerpu (od 5 l) jer prska dok se zaliva mlijekom. U ostatku mlijeka razmutiti brašni i vanilin šećer i zakuvati u kipuće karamel mlijeko. Kuvati kao puding i u vruće dodati izlomljenu čokoladu. Ostaviti da se ohladi uz često mješanje da se ne uhvati korica ili pokriti najlonskom folijom.
Pjenasto umutiti margarin/maslac i spojiti sa filom.

Filovati kore, prekriti tacnom i opteretiti i tako ostaviti do sutra da kore omekšaju.
Nakon toga staviti čokoladnu glazuru i kad se skroz stegne sjeći kolač,

GLAZURA
150 g čokolade
4 kašike prah šećera
4 kašike vode
100 g margarina

Izlomiti čokoladu i staviti je u šerpicu koja može u drugu da se topi na pari. Dodati šećer i vodu i miješati dok se čokolada ne istopi i sve se ne sjedini. Na kraju dodati margarin/maslac izrezan na kockice i izmješati da bude glatko. Ostaviti da se prohladi i preliti preko kolača.

Često napravim i manju količinu glazure jer mi je jednom preuzela sav ukus u kolaču, tad je bila baš debela.

Tetka i ja nismo mogle da se usaglasimo, ona tvrdi da je kolač nedovoljno sladak a meni je bio taman, možda i mrvicu presladak.

понедељак, 13. јануар 2014.

KOLAČ SA LEDENIM KVASCEM

Ne dajte da vas slika prevari, ovaj kolač je izuzetno mekan i sočan, bez obzira što na slici izgleda da ima malo fila.
Kolač sa ledenim kvascem se pravio u mojoj porodici sedamdesetih i ranih osamdesetih godina i onda je pao u zaborav. Sjećam se da se ledeni kvasac kupovao u apotekama i da je onda misteriozno nestao. Tetka mi je iz Njemačke donijela par kesica kojima je istekao rok trajanja dok sam se ja nakanila da da nešto pravim.
 Sad nastaje najveći problem, svi su taj kolač pravili ali se niko ne sjeća kako. 
Zavirila sam u moja sjećanja iz djetinjstva i vizuelno mi je najviše ličio na mađaricu ili karamel pitu.
I tako napravim po ovom receptu, ne ide puno masti a fino se razvija i tijesto je podatno za rukovanje.
Bilo mi je važno da ga pravim sa masti da bi imao starinski ukus.


RECEPT:

KORE:
600 g brašna
1 ledeni kvasac
50 g masti
2 jaja
200 g kisele pavlake
200 g prah šećera

 Ledeni kvasac prosijati sa brašnom. Viljuškom umutiti jaja, pavlaku i mast, pa dodati ostale sastojke i zamijesiti glatko tijesto. Podijeliti na četiri, pet ili šest dijelova i razviti kore veličine pleha koje se peku na prevrnutoj strani oko 8 minuta na 180 stepeni. Kore moraju ostati svijetle. Neka vas ne uplaši čudan miris koji se širi kuhinjom prilikom pečenja, kad se kore ispeku i ohlade toga neće biti.
Da ne zaboravim, pekarski papir mi je najbolji prijatelj.

FIL:
1 l mlijeka
80 g oštrog brašna
200 g šećera
200 g čokolade
250 g maslaca/margarina

Istopiti šećer na laganoj vatri, pazeći da ne izgori. Skloniti sa vatre i zaliti sa 0,8 dl mlijeka i kuvati dok se sav šećer ne otopi. U ostatku mlijeka razmutiti brašno i zakuvati u karamelisanom mlijeku. Skuvati kao puding uz neprestano miješanje. U vruće dodati izlomljenu čokoladu i maslac/margarin, dobro izmješati da se sjedini i vrućim filom filovati kore. Preko staviti veću tacnu i opteretiti nečim ali ne baš kao mađaricu.


Iako je kolač rađen kao mađarica ima razlike, kore su mekše, spužvastije ali ne na ružan način.
Nema one prhkosti koja se dobije sa praškom za pecivo ali ukus ne zaostaje.
I čini mi se da kore malo više narastu jer sam ih razvila baš tanko.

четвртак, 20. јун 2013.

ŽARBO PITA ili ŽERBO KOCKE

Ovo je jedan jako veliki recept, mislim kolač, recept je na pola stranice.
Pravila sam 2/3 mjere, nisam imala dovoljno masti, inače cijela mjera ide u pleh od rerne.
Ovo sam prvi put pravila kad sam bila u srednjoj školi 87. ili 88. godine (eto sad znate koliko odprilike imam godina) i sjećam se da se recept malo razlikovao, u kore je išao suvi kvasac i koristile su se dvije vrste džema, od višanja i od kajsija. I naravno nije išla mast, nego margarin. Kao i mnogi i taj recept se vremenom izgubio.

RECEPT.

KORE
300 g masti
300 g šećera
3 žumanceta
3 dl mlakog mlijeka
700 g brašna
1 prašak za pecivo

Od navedenih sastojaka zamjesiti tijesto, podijeliti na 3 dijela, razvaljati na veličinu tepsije i prvu koru staviti na dno. Nisam podmazivala tepsiju jer u tijestu ima dovoljno masti a vi kako hoćete, može i papir za pečenje.

FIL
300 g mljevenih oraha
300 g šećera
300 g marmelade ili džema od kajsije
rum po želji

U receptu piše da se sve pomješa i tako maže preko kora. Ja sam to uradila prošle godine i jedva sam premazala preko kore, autorki recepta sam se sjetila cijele familije. 
Ove godine sam koru premazala marmeladom, posula  izmješanim orasima i šećerom, preklopila drugom korom , ponoviti postupak sa marmeladom, šećerom i orasima. Preklopiti trećom korom i peći na 180 stepeni dok ne porumeni, zaboravila sam koliko vremena.
Na pečen i ohlađen kolač staviti glazuru od čokolade.

GLAZURA

150 g čokolade
4,5 kašike vode
4,5 kašike prah šećera
100 g maslaca/margarina

Čokoladu, prah šećer i vodu otopiti na pari, dodati margarin/maslac isjeckan na kockice i izmješati da se ujednači. Preliti preko kolača, ostavitida se stegne i tek sutradan rezati.  


Kolač je izuzetno ukusan samo mu je jedina mana što je preprhak (ha, izgovorite to), mrvi se, ne pretjerano ali se mrvi. 
Možda sam ga samo prepekla?

уторак, 18. јун 2013.

MEDENA KATA I MEDENA PITA

Naastavljam sa mojim slavskim kolačima, ovog puta su to medene pite.
Možda se neko pita šta se kog vraga zezam sa kolačima kojim se kore razvijaju, svaka pojedinačno i peku na poleđini tepsije? Moram da naglasim da ti i nije tako strašan posao jer se kore mogu ispeći i sedam dana ranije i onda dva dana pred slavu nafilovati. Ja sam ih pekla četvrtkom a filovala u nedelju, u ponedeljak sjekla.


MEDENA KATA
original recept

RECEPT:

KORE
3 jaja
30 g masti
3 kašike meda
5 do 6 kašika mlijeka
150 g šećera
1 kašičica sode bikarbone
600 g brašna

1 jaje, mast, med, mlijeko i šećer prokuvati kratko da ne potamni. Skinuti sa vatre, dodati ostale sastojke i umijesiti glatko tijesto, po potrebi dodati mlijeka.
Podijeliti na četiri dijela, razviti na pekarskom papiru i peći na poleđini pleha od rerne na 180 stepeni.
Kore trebaju da ostanu svijetle, čim rubovi počnu da tamne izvaditi iz rerne.


KREMA
5 dl mlijeka
5 kašika brašna
1 vanilin šećer
200 g šećera
200 g maslaca/margarina

Brašno, šećer i 1 dl mlijeka umutiti da bude glatka smjesa bez grudvica. Ostatak mlijeka staviti da se zagrije i kad prokuva  sipati smjesu od brašna u tankom mlazu, miješajući neprestano žicom (ili šta vam je već zgodnije). Kuvati dok ne bude kao puding, onaj industrijski iz kesice.
Ostaviti da se ohladi uz povremeno mješanje da se ne uhvati korica ili pokriti najlonskom folijom tako da se skroz prilijepi uz kremu.
U hladnu kremu dodati pjenasto umućen maslac/margarin i vanilin šećer. Mutiti mikserom da sedobije sjajna i glatka krema.

ŽELE
pola velike tegle marmelade od šipka
1 kesica želatina
malo vode
1 kašika šećera

Pomješati želatin, šećeri vodu (ili po upustvu) i otopiti na laganoj temperaturi dok se želatin ne istopi, bude veoma brzo. Dodati želatin u zagrijanu marmeladu i miježati da se sjedini.
Nemojte biti "pametni" kao ja pa dodati želatin u hladnu marmeladu, dobila sam nekakve krpe od želea.

Filovati tako što se prva  kora premaže polovinom kreme, preko druga kora na koju se stavi topao žele, pa opet kora preko koje ide ostatak kreme i na kraju zadnja kora koja se prelije glazurom od bijele čokolade.


GLAZURA
150 g bijele čokolade
3 do 4 kašike ulja

 Na laganoj vatri otopiti čokoladu uz stalno mješanje, bijela čokolada je nezgodna, hoća za čas da zagori.
U otopljeno dodati ulje, izmješati da se sjedini, premazati preko kolača i ukrasiti poželji.



MEDENA PITA
original recept

RECEPT:

KORE
1 jaje
100 g šećera
2 pune kašike meda
5 kašika mlijeka
40 g masti
450 g brašna
1 prašak za pecivo
2 kašike kakaa

Jaje šećer, med i mlijeko staviti u šerpu pa na vatri mješati dok ne počne da ključa.
Ohladiti i u HLADNO dodati 400 g bršana
pomješanog sa praškom za pecivo i kakaom. Mijesiti i dodavati ostatak brašna ako se lijepi za ruke, ako se mrvi dodati 1 do 2 kašike mlijeka (pazite da ne upadnete u zamku neizmjenično dodavajući brašno pa mlijeko, meni se jednom desilo).
Podijeliti na 4 kore i peći na poleđini pleha 4 do 5 minuta na 180 stepeni. Kada počnu da mirišu, kore su pečene.

KREMA
1 l mlijeka
10 kašika brašna
150 g šećera
250 g maslaca/margarina
2 vanilin šećera

Brašno, šećer i 2 dl mlijeka umutiti da bude glatka smjesa bez grudvica. Ostatak mlijeka staviti da se zagrije i kad prokuva  sipati smjesu od brašna u tankom mlazu, miješajući neprestano žicom (ili šta vam je već zgodnije). Kuvati dok ne bude kao puding, onaj industrijski iz kesice.
Ostaviti da se ohladi uz povremeno mješanje da se ne uhvati korica ili pokriti najlonskom folijom tako da se skroz prilijepi uz kremu.
U hladnu kremu dodati pjenasto umućen maslac/margarin i vanilin šećer. Mutiti mikserom da sedobije sjajna i glatka krema.

Kremu podijeliti na približno četiri jednaka dijela. Svaku koru premazati kremom, isto učiniti i sa zadnjom korom po kojoj trba narendati čokoldu ili posuti čokoladom u pragu.
Ostaviti u frižider i tek sutradan sjeći.


Prije ovih kora sam razvijala kore za Mađaricu i za razliku od njih mnogo se teže razvijaju, potrebno je malo snage. Mislim da je to zbog meda, da ih on čini krućim. Nemam pojima, samo nagađam, možda je do mene.

уторак, 14. мај 2013.

KOLAČ SA SUVIM GROŽĐEM

Bila sam lijepo krenula u aprilu i nadala sam se da ću tako nastaviti cijelog mjeseca. ali....
Najgore je što nisam imala volju ni da čitam ostale blogove. Na kraju sam bila kao student, od sutra počinjem da učim, u mom salučaju istražujem blogove.
I poslije puno vremena došlo je to "sutra".


Počeću da prestavljam moje slavske kolače. Nakupovala sam brdo materijala i riješila praviću kolače dok imam od čega, imala sam neki okvirni plan šta da napravim. Na nesreću ili ovog puta na sreću, u sred pripreme sam se razboljela pa sam se morala zustaviti na osam vrsta sitnih kolača i jednoj torti. I to se pokazalo više nego dovoljno, dobar dio je završio u zamrzivaču.


 Ovaj kolač bi se, komotno, mogao nazvati Sve po četvrt kile jer skoro svi sastojci su otprilike iste težine.
A muči me on par godina, bude tvrd kad se reže, drobi se pa mu je presjek nikakav. Za sve je kriv recept. 

Šta bi ste vi pomislili kad bi pročitali:
4 jaja, 250 g šećera, 250 g sjeckanih oraha, 250 g suvog grožđa, 1 kašika kakaa i 4 kašike brašna. Preliti glazurom.

Naravno da sam jaja sa šećerom prethodno pjenasto umutila, dodala brašno i kakao i na kraju orase i suvo grožđe. E upravo to ne treba.
Žalila sam se izvoru recepta i reče mi postupak, smuti pa prospi.


RECEPT:
4 jaja
250 g šećera
250 g sjeckanih oraha
250 g suvog grožđa
1 kašika kakaa
4 kašike brašna

Sve sastojke staviti u činiju, izmješati varjačom, istresti u pleh i peći.
Kako nije moglo sve da bude kako treba, pekla sam u prevelikom plehu pa mi je ispalo poprilično tanko, mnogo tanje od ostalih kolača. To sam riješila tako što sam presjekla na pola, prelila čokoladnom glazurom, preko toga stavila drugu polovinu i prelila ostatkom glazure.

GLAZURA:
100 g čokolade
3 kašike prah šećera
3 kašike vode
70 g maslaca/margarina

Čokoladu izlomiti, dodati šećer i vodu i topiti na laganoj vatri ili na pari. Kad se dobije glatka masa dodati maslac isjeckan na kockice i mješati dok se ne sjedini.

Moram da budem iskrena da ne znam koliko mi je glazre bilo potrebno, jer sam pravila za četiri ili pet kolača odjednom, ali mislim da bi mjera i po bila sasvim dovoljna.

I na kraju, malo teže se sječe u odnosu na biskvit ali se ne drobi.

Kako u receptu baš ništa ne piše, pekla sam ga na 175 stepeni, zaboravila sam koliko dugo.
Odgovarajući pleh bi bio neki manji, prošle godine sam ga pekla u okrugloj tepsiji prečnika 24 cm i bila je sasvim odgovarajuća.

Nikad ne napisah konfuzniji recept od ovog.

петак, 15. фебруар 2013.

LEDENO LEDENE KOCKE


Maxivida i Mamajac su krive za sve, u kratkom roku su obe objavile recept i od kako je neko spomenuo da bi se u fil mogle dodati mljevene mentol bombone ja više nisam imala mira. Samo sam tražila priliku da ih napravim, da isprobam tu genijalnu ideju. Na sreću, najavile su mi se tetke u goste tako da nisam morala da pogazim obećanje koje sa sama sebi dala (da ne pravim kolače mimo nekog zvaničnog događaja).
I ne, nisam mljela mentol bombone nego sam dodala ovo



RECEPT:
KORA
6 bjelanjaka
6 kašika šećera
6 žumanaca
4 kašike ulja
6 kašika brašna
malo praška za pecivo

Bjelanca pjenasto umutiti sa šećerom. Kada se dobije čvrst snijeg dodavati jedno po jedno žumance i mutiti neprestano mikserom.Dodati ulje i kratko mutiti. Sjediniti prosijano brašno, prosijan  kakao i prašak za pecivo i dodati jajima ali ne mutiti nego spatulom prebacivati odozdo prema gore da se ne istisne vazduh iz jaja. Peći na 180 stepeni u tepsiji 37x20 cm koju ste podmazali uljem i posuli prezlama. Kora je pečena kada počne da se odvaja od ivica i kad čačkalica izađe suva (opet sam zaboravila da pogledam na sat koji se nalazi NA PEĆNICI).

PRELIV
300 g šećera
3 dl vode

Vodu i šećer staviti u šerpicu i kuvati dok se šećer ne otopi, nije potrebno praviti sirup, dovoljno je dva do tri minuta.
Preliti pečenu koru i sačekati da se ohladi i kora upije sav preliv.

FIL
1 l mlijeka
12 kašika brašna
10 kašika šećera
100 g Bronhi Ice bombona
1 margarin/maslac

U pola litre mlijeka staviti bombone (minus ona jedna koju sam pojela) i uz stalno mješanje otopiti ih na tihoj vatri. U drugoj polovini mlijeka razmutiti brašno i šećer i kad mlijeko provri dodati razmućeno brašno i kuvati kao puding.
Skuvan fil prekriti najlonskom folijom da se ne uhvati kora ili zaposliti nekog da miješa svakih pet minuta.
Pjenasto umutiti margarin/maslac i spojiti ga sa oglađenim filom.
Fil premazati preko kore i preliti glazurom.

GLAZURA
100 g čokolade za kuvanje ili crne
3 kašike vode
3 kašike prah šećera
70 g margarina/maslaca

Čokoladu izlomiti, dodati vodu i šećer i otopiti na pari ili slaboj vatri. Kada smjesa postane glatka dodati puter/margarin, skloniti sa vatre i mješati dok se ne istopi. Preliti preko kolača, sačekati da se ohladi i tek onda staviti u frižider. 


Kada sam upoređivala recepte od Maxivide i Mamajac, vidjela sam da je moj skoro identičan onom od Maxivide. Odlučila sam da poduplam fil i mislim da je to prava mjera. Količinu šećera u filu nisam duplirala jer su bombone slatke i ovo je prava mjera.
Slijedeći put ću staviti manje brašna u fil, 10 kašika, jer se teško mješao i na ohlađenom kolaču kad sam ga isjekla, pnekad se odvajao od kore.

Ovo je savršen i jednostavan kolač za one koji vole mentol jer nije previše izražajan, osjeti se tek kad se guta. Od sada ga samo ovako pravim.

понедељак, 22. октобар 2012.

KUGLOF OD TIKVICA 2

U zadnjih 14 mjeseci koliko vodim ovaj blog dobila sam 10 kilograma.
Slano što napravim svi jedu, uglavnom, slatko što napravim ostali gricnu i ja pojedem najmanje dvije trećine. A nisam nikakav čovjek, ustvari žena, kad vidim slatko ja padam u trans i ne mogu da odolim. 
Velika sam poguzija, gurman je za mene mnogo fina riječ.
I zaključak, blog je kriv za sve, zbog njega nalazim razlog da nešto pravim (ovim lažem sebe) i ovako više ne može, moram nešto da preduzmem.
Obećala sam sebi da je ovo zadnji slatkiš koji sam napravila i slagala samu sebe. Samo par dana kasnije pravila sam Strast za šećerom i cimetom ali mi je olakšavajuća okolnost što nedeljom imamo sladak doručak, ali nisam morala da jedem. A kako da ne probam?

Od sada slatki recepti na ovom blogu će biti iz "arhive", ono što sam do sada pravila a nisam stigla da objavim.

Slatko se pravi samo u slijedećim prilikama:
1. Sinov rođendan
2. Nova Godina
3. Božić
4. Moj rođendam
5. Ako kojim slučajem se najave gosti
A za dalje ću da vidim.

 Prvobitna namjera mi je bila da pravim mafine ali kad sam očistila tikvicu koja je u frižideru bila na samrti, imala sam tačno za duplu količinu i tako nastade kuglof.
Originalni recept možete naći ovdje.


RECEPT:
500 g brašna
1 prašak za pecivo
1/2 kašičice sode bikarbone
1,5 kašičica cimeta
do pola kašičice soli
5 jaja
150 g meda
200 g šećera
250 ml jogurta
2 kesice vanilin šećera
400 g narendane tikvice (ili jabuka)
250 g grubo mljevenih oraha
200 g suvog grožđa
150 ml ulja


 U jednoj činiji izmješati brašno, so, cimet, prašak za pecivo i sodu bikarbonu.
Jaja mutiti sa šećerom, medom i vanilin šećerom. 
Kad se jaja dobro umute dodati ulje i jogurt i mutiti još malo.
Dodati mješavinu brašna i ostalih suvih sastojaka i mutiti dok se sve fino ne sjedini.
Na kraju dodati tikvice, orase i suvo grožđe i sve spatulom sjediniti.
Izliti u dobro podmazan kalup i peći na 180 stepeni oko sat i po, provjeriti čačkalicom.

 Ako pravite ovaj kolač u običnoj tepsiji onda i vrijeme pečenja je kraće.
Kalupe za kuglof  namažem pomoću kista sa mekim margarinom za mazanje (koji je kupljen samo zbog toga) i pospem prezlam.


петак, 5. октобар 2012.

SASVIM OBIČNE OBLANDE

Ostalo mi je tri lista oblandi još od kad sam pravila Carigradske prutiće pa sam morala nekako da ih iskoristim. Iskreno nikad ne pravim oblande, nije da ih ne volim, ali ostalo mi je iz djetinjstva odbojnost prema njima.
 Nikako mi se nije sviđalo što je moja mama (i obe babe i tetke) okretale velike kocke spolja. I nisam mogla da ih ubjedim da rade naopako, uglavnom bi mi odgovarale da nemam pojima i da se pravim mnogo pametna.
E sad kad ih ja pravim okretaću ih kako ja hoću.


RECEPT
4 jaja
4 kašike šećera
1 margarin/maslac
300 g mljevenog keksa
150 g mljevenih oraha
100 g čokolade za kuvanje
75 g suvog grožđa

Jaja i šećer pjenasto umutiti i kuvati na pari 10ak minuta. U prohlađeno (ne puno) dodati margarin i sve pjenasto umutiti. Na kraju dodati mljeveni keks, dobro izmješati i podijeliti na dva dijela, u prvi dio dodati mljevene orase a u drugi otopljenu čokoladu i suvo grožđe koje je prethodno namočeno u vodi ili rumu. 
Filovati tri lista oblandi, staviti tacnu preko i opteretiti nečim težim.

Mnogo je zarazno, probajte da pojedete samo jednu ili samo dvije.

Umalo ih nisam stavila u kategoriju neuspjelih jer sam ih počela rezati nakon dva sata. To je na sve ličilo, samo na oblande ne. Kad su prenoćile u frižideru, bila je skroz druga priča.

Sin mi je rekao:"Mama ovi kolači su ti dobri, isti su kao kupovni".

уторак, 2. октобар 2012.

BOGATA PITA SA ŠLJIVAMA

Nije me bilo par dana kući i za to vrijeme je objavljeno mnogo recepata. I taman sam htjela da redom iskomentarišem "Strast za šećerom i cimetom" kad se kod mene stvori moja kćerka sa riječima: "Daj Mia, daj Nodi" i tako u krug dok nisam popustila. 


Ovu pitu sam pravila prvi put prošle godine i mom mužu se jako dopala i svima koji su je probali. Jeste da su šlive na samom kraju ali mi niko ne brani da sada objavim recept.


RECEPT
KORA 1:
2 kašićice suvog kvasca (ili pola kockice svježeg)
250 g brašna
4 kašike mlijeka
125 g margarina (ja stavila 100 g masti)
1 jaje
50 g šećera

U mlijeku rastopiti kvasac i ostaviti da nadođe, obično ne treba više od 10 minuta.
Pjenasto umutiti margarin sa šećerom, dodati jaje, mutiti i nakon toga dodati brašno. Sve spojiti i umijesiti glatko tijesto. razviti na veličinu pleha, kod mene je to bila okrugla tepsija prečnika 30 cm i to je prava mjera.

NADJEV:
1 kg šljiva
50 g mljevenih oraha
50 g šećera (u mom slučaju smeđeg)

Šljive prepoloviti, izvaditi košpice.
Poredati šljive na prvu koru ovako.
Orase i šećer pomješati i posuti po šljivama.

KORA 2:
2 dl pavlake
80 g šećera
125 g margarina
3 jaja

Margarin i šećer pjenasto umutiti, dodati žumanca i pavlaku. Bjelanca umutiti u snijeg i polako dodati ovoj masi uz pažljivo miješanje. Preliti preko šljiva i peći na 180 stepeni oko pola sata.
Kad je bilo pečeno, upalila sam donji grijač i ostavila tako nekih pet minuta.

Ohlađen kolač posuti prah šećerom.


Htjela sam da ostavim link sa originalnim receptom ali je u međuvremenu obrisan.

среда, 12. септембар 2012.

KOLAČ SA MEDOM

Dugo me nije bilo i svašta se izdešavalo, ali ništa tako zanimljivo za pisanje na blogu. Osim kad sam bila kod svojih, kuvala sam cijelo vrijeme ali kao da sam kuvala nogama ili sa zavezanim rukama, ništa mi nije uspjevalo. Ovaj kolač je prva stvar koja se može staviti na blog, jednostavan je za napraviti i od namirnica koje uvijek imam u kući.


RECEPT
350 g brašna
300 g tečnog meda
4 jaja
150 ml mlijeka
150 ml ulja
1 prašak za pecivo
1 kesica vanilinog šećera

Izmiksati jaja, med i vanilin šećer, dodati ulje i mlijeko.
Prosijati brašno sa praškom za pecivo i polako dodati u jaja i med, sve dobro izmiksati.
Peći na 175 stepeni oko 50 minuta ako pečete u kalupu za hljeb koji je obložen papirom za pečenje.
Provjeriti čačkalicom da li je pečen.
Na sredini pečenja pokriti folijom da gornja kora ne izgori.
Ohlađen kolač posuti prah šećerom.

Iako ide dosta meda, kolač upršte nije sladak.
Mislim da bi bilo bolje da sam ga pekla u kalupu za kuglof ili u većem kalupu za hljeb.

Recept preuzet odavde.

петак, 29. јун 2012.

ČOKOLADNI KOLAČ OD TIKVICA

Tražila sam recept tamo i vamo ali sam ga opet skinula sa coolinarke, samo zbog precizne gramaže tikvica. Na jednom blogu sam našla da idu 2 srednje tikvice(?). E sad, ono što moja svekrva ubere u bašti i što viđam na pijaci se mnogo razlikuje, bar za duplo, a kaže da mi je poslala mlade tikvice. A o tome da niko neće da jede slana jela sa tikvicama da ne pričam. Svekrva meni šalje tikvice, a ja uredno snabdjevam komšiluk, savjest mi mirna, nisam ih bacila, završile su nečijem locu (najčešće u piti).

RECEPT

I
240 g brašna
60 g kakaa
1 kašičica sode bikarbone
pola kesice praška za pecivo
prstohvat soli

Sve zajedno pomješati i prosijati.

II
370 g rendanih tikvica
160 g sjeckane crne čokolade

U rendane tikvice dodati trećinu mješavine brašna i kakaa, promješati da se sjedini, dodati isjeckanu čokoladu u ponovo promješati.

"Hmm, nema šansi da se tikvice ne osjete, možda sam trebala da izrendam na sitniji ribež ", sumnja br 1.

III
3 jaja
180 g smeđeg šećera
100 g maslaca
1 kašika ekstrakta vanilije
1 kašičica instant kafe (Ness)

Umutiti pjenasto puter i šećer, dodati vaniliju i kafu i nastaviti mućenje. Dodati jedno po jedno jaje, muteći mikserom između.
Dodati preostlu mješavinu brašna i dobro sjediniti.

"Suviše gusto, biće čokoladna pogača", sumnja br 2.

U smjesu od jaja i brašna dodati tikvice i promješati varjačom ili silikonskom spatulom.

"Da li da ide u rernu ili u WC šolju?", sumna br 3.


Peći na 180 stepeni, a koliko dugo ne mogu da kažem jer sam ja pravila duplu mjeru i sve strpala u kalup za kuglof, peklo se sigurno sat i po. Čačkalica nije mnogo pomagala jer je kolač bio previše debeo, pa sam ga bockla nožem. Izvadila sam ga iz rerne kad je počeo da miriše na zagoreno, a kada sam ga bocnula nožem, na njemu je bila samo istopljena čokolada.

Gotov kolač posuti prah šećerom, kakaom ili preliti glazurom, kako ko želi, ja sam se odlučila za prah šećer.

Konačna ocjena ODLIČAN, sve moje sumnje su pale u vodu, mekan i sočan čokoladni kolač koji nije presladak. Slijedeći put ga pravim u plehu od rerne, kao čokoladne kocke.
Tikvice daju sočnost ovom kolaču, pa mislim da je bolje ga peći u nečemu što se može obložiti kolačarskim papirom, ono mazanje uljem i posipanje brašnom ili prezlama nije se pokazalo kao najbolje rješenje.
Znači, dupla mjera u pleh od rerne, po receptu u tepsiju za đuveč ili u kalup za kuglof.

Nije mi ovo bio prvi kolač sa tikvicama, pravila sam i prošle gidine neki, ali ne ovako ukusan.

субота, 19. мај 2012.

CARIGRADSKI PRUTIĆI

Ostali mi bjelanci od Žarbo pite pa sam morala da ih upotrebim, da li za Pavlovu sa jagodama ili nešto drugo. Ovaj recept me kopka od kada je objavljen. Ja sam od onih koji će uvijek između Šampite i Krempite odabrati Šampitu, pa sam zaključila da mi se i ovo mora svidjeti, tu je sve što volim: bjelanci, med,orasi i suvo grožđe.
Nije loše, čak šta više dobro je, ukusno je, ali ne mogu da objasnim, kolač kojem ništa ne fali, a fali mu ono nešto, ako možete da shvatite. 
Mislim da bi bilo bolje da sam napravila Pavlovu, ovi prutići su mi nekako zimski kolač (možda je to ono ali).
I još nešto, kad se počnu jesti ne može se prestati, bez obzira što su preslatki. Ako ih budem pravila opet, praviću ih u zimu, da vidim da li će mi utisak biti drugačiji.


Kada sam počela da pravim kolač, namjera mi je bila da se u strogo držim recepta ali se moja kćerka toliko rasplakala da sam morala na kraju sve da zbrzim i utješim je. Ima dana kada neće nikome, samo meni.

RECEPT:
4 bjelanca
250 g šećera
120 g meda
150 g sjeckanih oraha
100 g suvog grožđa (meni se omaklo, pa stavila 150)
oblande

Suvo grožđe, po mogućnosti svijetlo, natopiti u toploj vodi.
Bjelanca dobro umutiti sa mrvicom soli i staviti na paru. Kuvati i pomalo dodavati šećer a sve vrijeme mutiti mikserom. Kad se šećer otopi dodati tečni med (po potrebi ga zagrijati) i mutiti dok masa ne postane vruća i vrlo gusta, negdje oko 20 do 30 minuta. Smjesa mora ostati sniježno bijela.
Kad sam stavila med, plač je već počeo pa sam riješila da dodam želatin, mutila sam 10 minuta na pari, dodala želatin, ujednačila, dodala orase i suvo grožđe i sve izmješala varjačom.
Otpala je svaka ideja o filovanju više listova oblande, ja sam to samo između dva lista, želatin ionako sve stegne.
Nafilovane oblande opteretiti nečim težim i dan kasnije rezati na prutiće.

петак, 9. март 2012.

TANJINA KREM TORTA

Zašto Tanjina? Pa od Tanje sam dobila recept, a od koga je ona nemam pojima, dala mi je papir sa oštampanim receptom pa je moguće da je našla negdje na internetu. To je bilo prije četiri godine, ja tada nisam krstarila po blogovima, samo sam ponekad zavirivala u internet kuvare.

Ovo je jedan od recepata tipa "smuti pa prospi", nema puno posla a ukusna je.


RECEPT:
6 jaja
200 g crne čokolade (što crnje, to bolje)
200 g šećera
200 g mljevenih oraha ili lješnjaka (ali ne i badema)
3 dl vode
500 ml slatke pavlake

Staviti vodu da proključ, kad proključa ubaciti izlomljenu čokoladu i dobro izmješati da se izjednači. Staviti na stranu da se prohladi.
Dobro pjenasto umutiti žumanca i šećer i u to dodati čokoladnu smjesu ( ne mora da bude skroz hladna), sipajuću u tankom mlazu uz neprestano mućenje. Dodati mljevene orahe/lješnjake, izmješati i na kraju pažljivo umiješati i snijeg od bjelanaca.
Kalup za tortu podmazati i postaviti papirom za pečenje, pa isti podmazati i posuti brašnom. U to uliti smjesu i staviti u HLADNU rernu. Rernu uključiti na 200 stepeni i peći 30 do 40 minuta, provjeriti čačkalicom da li je pečeno. 
Pečenu tortu izvrnuti na tanjir na kome će se služiti, oguliti papir i ostaviti da se ohladi. Ohlađenu tortu namazati umućenom pavlakom, okolo staviti debeo sloj i ostaviti da prenoći u frižideru.

Ponekad u pavlaku stavim grilijaž da pridodam još koju kaloriju.

Zašto ne mogu bademi i zašto u hladnu rernu, ne znam, a nisam sklona eksperimentisanju, radim onako kako je napisano.

субота, 4. фебруар 2012.

FINI MUNCHMALLOW

Prođe cijeli januar jako brzo kao i svake godine. Čini mi se da sam samo hodala, što po slavam, što obavezni božićni posjeti kod baba i deda. Uz sve to se i računar pokvario, pa sam danima bila bez interneta, a kad smo ga popravili, ponovo smo instalirali operativni sistem i izgubila sam masu bukmarksa, koje sam poslije danima tražila.
Tu se negdje provukao i moj rođendan, odavno ga ne slavim, ali ga obilježim nekim kolačom ili tortom. Nisam htjela ništa jako pa sam napravila ovaj kolač. Solidan kolač za nedeljni ručak i slično, najviše će se dopasti ljubiteljima kremastih kolača, ali ja nisam od tih, ja sam ljubitelj pita tipa mađarica.


RECEPT

KORE:
6 jaja
8 kašika šećera
2 kašike vode
6 kašika ulja
6 kašika brašna
3 kašike kakaa
1 prašak za pecivo

Umutiti pjenasto žumanca i šećer, dodati vodu pa umutiti, zatim dodati ulje pa opet mutiti. Brašno izmješati sa kakaom i praškom za pecivo, dodati u žumanca, malo mutiti da se masa spoji i na kraju lagano umiješati snijeg od bjelanjaka, ne bi bilo loše da se dodaje iz par puta.
Peći na 180 stepeni u limu od rerne koji je obložen papirom za pečenje. Pečenu i ohlađenu koru prerezati na dva dijela, pa svaki dio natopiti sa malo čokoladnog mlijeka ili razređenog ruma ako neće djeca jesti.

FIL:
4 žumanca
6 kašika šećera
2 kašike gustina
1kašika brašna 
5 deci mlijeka
2 vanilin šećera 
1 kesica želatina u prahu
2 deci slatke pavlaku

Umutiti žumanca sa gustinom, brašnom i šećerom u 1 deci mlijeka. Preostalo mlijeko skuvati , pa kad provri dodati smjesu od žumanjaka i kuvati par minuta uz neprestano mješanje, na tihoj vatri, dok se ne zgusne kao puding. U kuvano dadati vanilin šećer i želatin spremljen prema upustvu sa kesice. Dok se krema hladi mješati je s vremena na vrijeme da se ne uhvati korica. U hladnu kremu umiješati umućenu slatku pavlaku.

ŠAUM:
4 bjelanca
250 g šećera
par kašika vode

Za šaum, od šećera odvojiti 4 kašike šećera, a ostatak preliti sa malo vode i staviti da se kuva. Za to vrijeme ulupati bjelanca pa postepeno dodati one odvojene 4 kašike šećere.  Sirup postepeno sipati u tankom mlazu i mutiti šaum dok se ne ohladi.
U orginalnom receptu piše da se šećer kuva 10 minuta ali to je mnogo, meni se pretvorio u karamel. Kako mi je to bio zadnji bijeli šećer, šaum sam pravila sa smeđim šećerom, zato mi je te čudne boje. Šećer se treba kuvati dok masa ne postane bistra i zapjeni, to je po mom iskustvu.

Polovinu kore filovati kremom, poklopiti drugom polovinom kore i premazati šlagom. Preko šlaga staviti glazuru od čokolade. Glazura koju sam stavila, dobra je za mađaricu i žarbo pitu, ali nije dobra kad se stavlja na šlag, pa ću napisati onu koju je autorka napisala uz napomenu da je ja nisam pravila.

GLAZURA:
1 deci slatke pavlake
100 g čokolade
30 g maslaca

Ugrijati slatku pavlaku, dodati izlomljenu čokoladu, miješati dok se ne istopi, pa dodati maslac izrezan na listiće. Promješati da se sve sjedini i preliti preko šlaga.