Sedam dana nakon kolača sa ledenim kvascem pravila sam mađaricu, čisto da uporedim. Poređenje baš i nije bilo adekvatno pošto nisam pravila po istom receptu. Ovaj recept volim jer je mjera velika, za pleh od od baš velike rerne. Moja je ugradbena, sa ventilatorom i samim time malo manja. Ne mogu da ostavim link gdje sam uzela recept jer se ne sjećam tačno odakle je bilo, samo znam da je bio forum i to prije četiri do pet godina a možda i više.
RECEPT;
KORE
800 g brašna (600 g glatko+200 g oštro a može i samo glatko)
200 g margarina ili masti (ja stavila mast)
250 g šećera
3 jaja
1 prašak za pecivo
2 dl pavlake
Razmrviti brašno sa margarinom/maslacem ili masti da se naprave mrvice, dodati šećer i prosijan prašak za pecivo i promješati. Zatim dodati jaja i pavlaku, zamijesiti glatko, srednje tvrdo tijesto koje se ne lijepi za posudu a kod mene ni za sto..
Podijeliti tijesto na 5 ili 6 dijelova (ja ih vagam ali ne morate biti baš toliko precizni), oblikovati kugle i ostaviti bar pola sata u frižideru prekriveno najlonskom folijom.
Jednu po jednu kuglu razvijati na veličinu pleha i peći na poleđini pleha na masnom papiri. Ne mogu nikakav pametan savjet da dam oko razvijanja kora jer i ja još uvijek vježbam, siječem oble krajeve i lijepim tamo gdje fali. Iskustvo je tu presudno.
Peći od 8 do 10 minuta na 175 stepeni, sve zavisi od rerne. Kore treba da ostnu svijetle, ne treba da porumene, kada zamirišu iz rerne i kad zabodena čačklica ostane suva, tad su pečene.
KREMA
400 g šećera
1,5 l mlijeka
1 vanilin šećer
13 punih kašika brašna
1 margarin/maslac
200 g čokolade
Istopiti šećer na laganoj vatri pazeći da ne pregori. Skinuti sa vatre i zaliti sa 1 l mlijeka, vratiti na vatru i kuvati dok se šećer ne otopi. Poželjno je koristiti veliku šerpu (od 5 l) jer prska dok se zaliva mlijekom. U ostatku mlijeka razmutiti brašni i vanilin šećer i zakuvati u kipuće karamel mlijeko. Kuvati kao puding i u vruće dodati izlomljenu čokoladu. Ostaviti da se ohladi uz često mješanje da se ne uhvati korica ili pokriti najlonskom folijom.
Pjenasto umutiti margarin/maslac i spojiti sa filom.
Filovati kore, prekriti tacnom i opteretiti i tako ostaviti do sutra da kore omekšaju.
Nakon toga staviti čokoladnu glazuru i kad se skroz stegne sjeći kolač,
GLAZURA
150 g čokolade
4 kašike prah šećera
4 kašike vode
100 g margarina
Izlomiti čokoladu i staviti je u šerpicu koja može u drugu da se topi na pari. Dodati šećer i vodu i miješati dok se čokolada ne istopi i sve se ne sjedini. Na kraju dodati margarin/maslac izrezan na kockice i izmješati da bude glatko. Ostaviti da se prohladi i preliti preko kolača.
Često napravim i manju količinu glazure jer mi je jednom preuzela sav ukus u kolaču, tad je bila baš debela.
Tetka i ja nismo mogle da se usaglasimo, ona tvrdi da je kolač nedovoljno sladak a meni je bio taman, možda i mrvicu presladak.
RECEPT;
KORE
800 g brašna (600 g glatko+200 g oštro a može i samo glatko)
200 g margarina ili masti (ja stavila mast)
250 g šećera
3 jaja
1 prašak za pecivo
2 dl pavlake
Razmrviti brašno sa margarinom/maslacem ili masti da se naprave mrvice, dodati šećer i prosijan prašak za pecivo i promješati. Zatim dodati jaja i pavlaku, zamijesiti glatko, srednje tvrdo tijesto koje se ne lijepi za posudu a kod mene ni za sto..
Podijeliti tijesto na 5 ili 6 dijelova (ja ih vagam ali ne morate biti baš toliko precizni), oblikovati kugle i ostaviti bar pola sata u frižideru prekriveno najlonskom folijom.
Jednu po jednu kuglu razvijati na veličinu pleha i peći na poleđini pleha na masnom papiri. Ne mogu nikakav pametan savjet da dam oko razvijanja kora jer i ja još uvijek vježbam, siječem oble krajeve i lijepim tamo gdje fali. Iskustvo je tu presudno.
Peći od 8 do 10 minuta na 175 stepeni, sve zavisi od rerne. Kore treba da ostnu svijetle, ne treba da porumene, kada zamirišu iz rerne i kad zabodena čačklica ostane suva, tad su pečene.
KREMA
400 g šećera
1,5 l mlijeka
1 vanilin šećer
13 punih kašika brašna
1 margarin/maslac
200 g čokolade
Istopiti šećer na laganoj vatri pazeći da ne pregori. Skinuti sa vatre i zaliti sa 1 l mlijeka, vratiti na vatru i kuvati dok se šećer ne otopi. Poželjno je koristiti veliku šerpu (od 5 l) jer prska dok se zaliva mlijekom. U ostatku mlijeka razmutiti brašni i vanilin šećer i zakuvati u kipuće karamel mlijeko. Kuvati kao puding i u vruće dodati izlomljenu čokoladu. Ostaviti da se ohladi uz često mješanje da se ne uhvati korica ili pokriti najlonskom folijom.
Pjenasto umutiti margarin/maslac i spojiti sa filom.
Filovati kore, prekriti tacnom i opteretiti i tako ostaviti do sutra da kore omekšaju.
Nakon toga staviti čokoladnu glazuru i kad se skroz stegne sjeći kolač,
GLAZURA
150 g čokolade
4 kašike prah šećera
4 kašike vode
100 g margarina
Izlomiti čokoladu i staviti je u šerpicu koja može u drugu da se topi na pari. Dodati šećer i vodu i miješati dok se čokolada ne istopi i sve se ne sjedini. Na kraju dodati margarin/maslac izrezan na kockice i izmješati da bude glatko. Ostaviti da se prohladi i preliti preko kolača.
Često napravim i manju količinu glazure jer mi je jednom preuzela sav ukus u kolaču, tad je bila baš debela.
Tetka i ja nismo mogle da se usaglasimo, ona tvrdi da je kolač nedovoljno sladak a meni je bio taman, možda i mrvicu presladak.















