Претражи овај блог

Приказивање постова са ознаком hljeb. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком hljeb. Прикажи све постове

петак, 31. јануар 2014.

BANANA HLJEB

Mama mi je bila u bolnici 15 dana i za to vrijeme je dobila ogromnu količinu južnog voća i banana. Kako je bila na strogoj dijeti a i zbog upaljene žuči nije smijela ništa od toga da jede. Od mandarina, narandži i grejpfruta sam pravila džem sa džemfiksom mada takve džemove ziaista rijetko pravim ali moram da priznam da su dobri. 
Sa bananama nije takav slučaj. Nailazila sam na recepte za džem od banana ali kako mi se sok od njih nije dopao, sumnjam da bi i džem.
Sjetila sam se da sam jednom naletila na neki američki kuvar samo o Banana bead-u na kojem ste mogli da kliknete na sastojke koje imate i on vam izbaci recepte u kombinaciji istih. Naivna već kakva sam nisam ga memorisala nego sam mislila, ma mogu ga uvijek naći. Naravno nisam više nikad.

Ovo je prvi recept na koji sam naletila kad se ukuca "banana bread with oil and chocolate", pročitala sam još par drugih ali sam se ipak vratila na ovaj.
 Nisam se pohvalila da sam kupila komplet šolja za mjerenje (bile su strašno jeftine) pa mogu da pravim i američke poslastice.
I odmah dajem recepte za duplu mjeru koju sam pekla u kalupu za kuglof pa mi je ovo na kraju kuglof a ne hljeb. Treba izbjegavati kalup na štipaljku jer mi je ulje iscurilo na dno nedavno očišćene rerne, kako, ne znam.



RECEPT:
1/2 šolje ulja
3 šolje brašna
1,5 šolje šećera
1 čajna kašičica sode bikarbone
1/2 kašočice soli 
4 jaja lagano umućena
6 banana, izgnječenih
1 šolja na kockice isjeckane crne čokolade
1/2 šolje suvog grožđa
1/2 šolje drobljenih lješnjaka

Uzeti dvije veće zdjele pa u prvoj pomješati zajedno prosijano brašno, šećer, sodu i so. 
U drugoj zdjeli izgnječiti banane, dodati lagano umućena jaja i ulje. Sjediniti obe smjese i dodati čokoladu, suvo grožđe i lješnjake. 
Sipati u kalup koji je podmazan uljem i posut sitnim prezlama i peći na 180 stepeni nekih 90 minuta (opet sam zaboravila pogledati na sat ali prošla je cijela epizoda Herkula Poaroa i Vrijeme prolazi).
Možda će trebati negdje na polovini pečenja pokriti kolač sa papirom za pečenje da ne izgori. Provjeriti tankim nožem ili drvenim ražnjičem da li je pečeno (čačkalica je suviše kratka u ovom slučaju) pa ako izađu suvi, pečeno je.

Nešto sam mislila, kako je ovo američki recept treba smanjiti količinu šećera jer su njihovi kolači uglavnom preslatki i nisam se prevarila, samo sam trebala smaniti još. Meni je bio malo presladak a mojim tetkama dobar.

Lješnjake staviti u krpu i izlupati čekićem za meso, dobiće se nejednaki dijelovi ali ovaj kolač je kućnu upotrebu, ne treba biti sve pod konac.

уторак, 8. новембар 2011.

HLJEB NAJPROSTIJI

Ovaj put nisam pravila neki "fensi" hljeb, sa dodatkom maslinovog ulja, pavlake, itd, nego onaj najobičniji sa samo četiri sastojka, a to su: brašno, kvasac, so , voda i šećer. Dobro, pet sastojaka, ali sam prilično sigurna da moja baba nije stavljala šećer za bržu aktivaciju kvasca, rekla bi mi da sam skrenula s pameti kad šećer stavljam u nešto što nije kolač ili kafa.
RECEPT
(mjera je velika šolja za čaj)
2,5 šolje bršna
1 kesica suvog kvasca
1 kašičica (baš puna) soli
pola kašičice šećera
oko 1,5 šolje vode

Brašno prosijati, i ako je doneseno iz hadne prostorije, ostaviti ga na sobnoj temperaturi sat do dva da se ugrije. Dodati kvasac, so i šećer i promješati viljuškom. Zatim postepeno dodavati vodu i miješati viljuškom, rukom ili mikserom. Ne upija svako brašno isto vodu, moguće je da će vam trebati više ili čak manje, ali meni je otišla, tačno 1,5 šolja vode. Naljbolje je mješenje dovršiti rukom, tako ćete imati osjećaj da li je tijesto dobro umješeno. Pokriti činiju krpom i ostaviti na toplom mjestu da udupla volumen.
Nakon toga tijesto istresti na pobrašnjenu radnu površinu i premjesiti, mijesiti, uz dodatak brašna, sve dok se ne prestane lijepiti za ruke. Oblikovati ga u veknu i staviti u blago podmazan kalup. Pokriti krpom i ostaviti na toplom 20ak minuta da na raste, za to vrijeme rerna ce se ugrijati.
 Peći na 175 stepeni oko 50 minuta. Pečen hljeb izvaditi iz kalupa, umotati u krpu, pokriti peškirićem i ostaviti da se ohladi.

недеља, 23. октобар 2011.

HLJEB

Kupila sam kalup za hljeb pa sam morala da ga isprobam. Nigdje na njemu ne piše da li je "non stik" ili ne (a liči kao da jeste) pa sam ga za svaki slučaj tanko premazala uljem. Hljeb je lako ispao iz njega pa sam prilično zadovoljna jer sam sumnjala u njega, s obzirom da je bio dosta jeftin.
RECEPT
mjera je šolja od 3 deci

3 šolje bijelog brašna
2/3 kašike soli
2/3 kašike šećera
1 kesica suvog kvasca
3 baš pune kašike pavlake (oko2/3 čaše)
3 kašike maslinovog ulja
1 šolja vode (možda i malo više, zavisi koliko brašno upija)


Staviti sve suve sastojke u činiju, promješati, dodati pavlaku, maslinovo ulje i postepeno dodavati vodu dok mješate viljuškom (ili mikserom, ako vam nije mrsko da ga palite) i dovršiti miješenje rukom. Nema veze ako vam je tijesto u ovoj fazi premekano, kad ga budete obradjivali za stavljanje u kalup dodacete još brašna. Pokriti činiju krpom i ostaviti na toplom mjestu da udupla volumen. Nakon toga ga istresti na radnu površinu posutu brašnom i primjesti ga uz posipanje brašnom. Mijesti ga dok se ne prestane lijepiti za ruke. Možete ga odmah oblikovati u valjak i prebaciti u kalup ili ga razviti oklagijom, urolati i prebaciti i podmazan kalup. Ostaviti da tijesto naraste nekih 20 minuta, dok se pećnica ne ugrije. Prije pečenja, gornju koru premazati mlijekom (to sam vidjela kod MASATERE) i peci na 175 stepeni  oko 1 sat. Pečen hljen izvaditi iz kalupa, umotati ga u krpu i prekriti peškirom.

Ja sam dodala šolju i još 1/3 vode pa sam morala malo više brašna da dodam dok sam ga premjesivala, ali je bez obzira na sve ispao odličan.

четвртак, 13. октобар 2011.

POLUKUKURUZNI HLJEB

Jako ukusan hljeb po receptu (donekle) JUANITE sa COOLINARKE. 


RECEPT
1 suvi kvasac
2,5 deci mlijeka
1 kašika šećera
 1 kašika brašna
Pomiješati sve sastojke sa toplim mlijekom i ostaviti malo da se kvasac aktivira.

1/2 kg brašna
125g palente
1 kašika šećera
1/2 kašike soli
1 kašika pavlake 
oko 2,5 deci mlake vode 
Pomiješati sve suve sastojke, dodati pavlaku i vodu postepeno, ne upija svako brašno isto ( meni je otišlo oko 2,3 deci) i zamjesiti, prvo viljuškom (kao ja), varjačom ili mikserom sa spiralnim nastavcima, pa onda završiti ručno. Ostaviti da miruje oko pola sata dok ne udupla volumen. Nakon toga ga prebaciti na pobrašnjenu radnu površinu i oblikovati u veknu, staviti u pleh ili kalup i opet ostaviti da se tijesto diže dok se rerne ne ugrije. Prije pečenja, četkicom, premazati veknu sa malo mlijeka i peći na 175 stepeni dok ne porumeni. Čačkalicom provjeriti da li je pečen (isti trik kao za kolače), izvaditi iz rerne i pokušati dočekati da se ohladi.


Malo je za moj ukus presladak, ali mi to ništa nije smetalo da pojedem četvrtinu za doručak.
Moja prvobitna namjera jr bila da sve mjere prepolovim, ali nešto mi je odvuklo pažnju pa je nešto ostalo isto a nešto prepolovljeno. I zaboravila sam da dodam malu ulja. 
Sve sam to primjetila kad je hljeb bio već pečen.