"Baklava, šta je tu specijalno, obična pita od oraha i još preslatka?" govorila sam nekadašnja ja i nisam mogla da shvatim šta to u njoj vide. Ali kako se svi sa godinama mijenjamo tako i naš ukus se mijenja. Baklava mi je u međuvremenu postala jedan od najdražih deserta. A tek nedavno sam shvatila zašto je nisam voljela, naime moja mama je pravila takozvanu Grčku baklavu, to je ona što ima fil od jaja, jogurta i griza i kad se zalije bude gnjecava.
Ubjedljivo najbolju baklavu, koju sam probala, pravi moja kuma. Ona baš i nije neki talenat za kolače, a tek torte joj nikako ne idu od ruke, ali je zato majistor za baklavu, onako hrskavu a mokru i slatku taman koliko treba.
Ovo je druga baklava koju sam u životu pravila, prvu sam pravila prije nekih 20tak godina.
Tetka mi je rekla: "Imaš tamo kore i recept a ti nam napravi baklavu dok ja dođem iz grada".
I napravila sam ali se ne sjećam da sam je probala, samo znam da mi nije bila oivoljno vlažna, zabrljala sam sa prelivom.
Između baklave od Aliki i Katarinine pite, moram priznati da sam bila sklonija ovoj prvoj samo zato što sam imala pavlaku u kući a jogurt ne a nije mi se opet išlo u prodavnicu. Takođe su me uplašila ona tri praška za pecivo u Katarininom receptu.
Nisam slikala postupak pripreme jer sam to radila uveče, a koga zanima kod njih dvije ima sve to lijepo prikazano.
RECEPT:
500 g kora za baklave
250 g kisele pavlake
70 g mlijeka (vagala)
2 dl ulja
1 prašak za pecivo
100 g šećera
4 jaja
kora od dvije narandže
PRELIV
500 g šećera
3 dl svježe iscjeđenog soka od narandže (što je otprilike sok od 3 narandže)
3 dl vode
kora od jedne narandže
Prvo napraviti preliv, šećer, sok, vodu i koru od narandže staviti u manju šerpu i staviti da se kuva, pa od momenta kad je prokuvalo kuvati još sedam minuta i ostaviti da se ohladi.
Kore za baklavu razdvojiti i ostaviti da se osuše. Nakon toga ih usitniti, izlomiti na manje komade.
Jaja i šećer umutiti žicom, nije potreban mikser, dodati pavlaku, mlijeko, ulje, prašak za pecivo i naribanu narandžinu koricu. Žicom umutiti da se sve spoji u glatku masu i dodati izlomljene kore. Izmješati da se kore navlaže i istresti u podmazanu tepsiju.
Peći na 180 stepeni dok fino ne porumeni.
Vruću baklavu/pitu isjeći i preliti ohlađenim prelivom.
Prava aroma joj se razvije poslije dva dan stajanja u frižideru, a dok je pečete cijela kuća neodoljivo miriše na narandže.
Mmmm, ovo zvuci zanimljivo...
ОдговориИзбришиAjme meni, tko bi dočekao ta dva dana. Zvuči odlično!
ОдговориИзбришиNisam čekala, probala sam je odmah ujutru. Stalno sam je probavala i zaključila da je poslije dva dana najbolja.
Избришиbaklavu nisam nikad napravila jer moji baš nisu ludi za njom i nemogu si priuštiti da je sama jedem, u ovom receptu mi je interesantan baš ovaj preljev sa sokom od naranče
ОдговориИзбришиJa volim baklavu puno, puno, puno!!! :) Secam se ovog Katarininog recepta, planiram da ga probam...
ОдговориИзбриши