Ovo na slici je liker napravljen još 2009.
Lijeni je zato što ne mora da stoji na suncu, ali se pravi sad, pa za slijedeću godinu. Može on da se pije i poslije tri mjeseca, ali mnogo je bolji slijedeće godine.
Recept ne nudi precizne mjere, ali tu i ne može mnogo da se pogriješi.
Prednost ovog recepta je što ne mora da stoji na suncu, pa je zgodan za one koji nemaju terasu ili imaju terasu, a na terasu izlaze mala bića koja bi flašu da šutnu ili oni malo da promućkaju. Ovako sam pravila liker od borovnica (dobar) i od malina (odličan).
RECEPT:
višnje
šećer
rakija
flaše sa širokim grlom
Višnje oprati, sipati do polovine flaše, na njih sipati, otprilike, šećer u visini dva do tri prsta, po ukusu, zaliti rakijom do vrha, malo protresti ostaviti.
Slijedećih par dana tresti flašu da se šećer istopi.
Kada se sav šećer otopio, spremiti flaše i zaboraviti ih najmanje tri mjeseca.
Najbolje bi bilo da se koristi lozovača, a može i šljivovica ako je imate u ogromnim količinama a niko je ne pije, što je kod mene slučaj.
Ako je rakija jača, gotov liker se može razblažiti destilovanom vodom.
Nemam običaj da cijedim liker od višanja i pretačem ga u drugu flašu, volim da gricnem i koju višnju dok pijem liker.
A sad odoh da vidim šta se kuvalo na ostalim blogovima, bila sam bez interneta skoro 15 dana, a po ovakom lijepom vremenu, ne mogu kćerku da utjeram u kuću a moram da budem sa njom jer je suviše mala, tako da sam u zaostatku skoro mjesec dana.
Višnje ne volim, ali od borovnica i malina bi se dalo napraviti ovakav liker.
ОдговориИзбришиMeni je od malina i najbolji, ali nekako tradicija nalaže da se pravi od višanja, a našlo se višanja i rakije.
Избришиove godine nisam imala višanja da napravim liker, ja ga radim onak klasično na suncu, ali ovaj način mi se čini boljim, spremam to za sljedeću godinu
ОдговориИзбриши